| anonim_4396 a întrebat:

fumez de jumate de an si am 14 ani. Ultimul timp am dureri in spate si in piept. nu ma doare tare si nu tine mult... (mai des dupa ce fumez) ce poate fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| OchisoriAlbastrii a răspuns:

Esti inca in crestere, mai bine ai lasa tigarile pentru ca de aia ai dureri de spate si in piept happy!

10 răspunsuri:
| ReusxD a răspuns:

Lasă-te de fumat, eşti incă in creştere.
Nu şti măcar să îţi legi şireturile, din cauza asta ai durerile astea.

| UrbanViolent a răspuns:

Mai intai pune-ti o intrebare: Te satisface chiar atat de mult fumatul? Gandeste-te, ce o sa pierzi daca te lasi? Nimic, o sa castigi. Incearca sa nu mai fumezi macar o perioada sa vezi daca mai apar durerile. Daca nu, atunci tigara e problema. Daca apar, du-te de urgenta la medic si consulta-te! In orice caz. cancer pulmonar nu poate fi. Esti tanar/a si fumezi de putin timp, cancerul pulmonar nu doare decat in faze terminale. Si da, nu crezi ca esti cam copil pentru a continua cu acest viciu?

| jeek0 a răspuns:

Fii serios. dupa un an jumatate? nu e nimic. baga vreo 30 de ani sa vezi cum e

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna!
Fumezi de la 14 ani?!
Remarcabil!
Esti in crestere, inca te dezvolti, tigarile distrug in timp organismul.
Chiar vrei sa te trezesti intr-o buna zi cu un cancer pulmonar de toata frumusetea?
Baga-ti mintile in cap copile si renunta la tigari, acum cat esti tanar, ca dupa aceea vei regreta toata viata ta!
O dupa-amiaza excelenta!

| watershot a răspuns (pentru OchisoriAlbastrii):

Da, eu deja fumatul l-am lasat de o saptamana. Dar am in preajma foarte multi prieteni care fumeaza si eu voi fi fumator pasiv. Dar totusi il las definitiv. Multumesc pentru ajutor si incurajare caci aveam frica mare sa nu am ceva (in plus ultimul timp ma antrenez la bara si poate de aia ma doare )

| watershot a răspuns (pentru UrbanViolent):

Pai dupa 2 saptamani dupa ce am inceput a fuma tot ma durea si l-am lasat. si mi-a trecut tot ca din senin.

| UrbanViolent a răspuns (pentru watershot):

Atunci tutunul nu e de tine, ia-o mai usor, inlocuieste-l cu ceva mai bun, ceva ce iti place.

| watershot a răspuns:

Deci dupa cate am inteles nu am nimic si motivul este ca trebuie sa las tigara?

| UrbanViolent a răspuns (pentru watershot):

Ideea e sa lasi tigara, sa vezi daca iti mai este rau. Daca tot mai simti incomoditatea, du-te la medic..TPU nu poate fi medicul tau

| watershot a răspuns:

Pai poate in asa timp (jumate de an) sa am probleme mari de la tigara?