| RoxanaGhost a întrebat:

In legatura cu vesnica mea povestioara cu, chisturile sebacee de la nivelul scalpului.Acele 6-7 "cucuie" care odata cu pierderea masiva in greutate au dus la doar 2-3 chistulete.In urma cu o luna, doua, am observat ca cel care e mai apropiat de crestetul capului se mareste si m-am gandit ca poate fi de la faptul ca am pus vreo 2-3 kg in plus.Dar dupa ce m-am spalat pe par(mentionez ca nu am efectuat miscari bruste la nivelul scalpului iar apa nu era fierbinte) mi-am prins parul in coc, dar cum am ticul nervos sa mai dau cu degetele prin par, am observat o cojita cam mare deasupra acelui chist.Am inlaturat cu grija cojita si am observat ca acest chist se micsorase considerabil, aproape ca disparuse.In seara asta(a trecut aproximativ o luna de atunci) la fel am patit si s-a micsorat mai tare.Lucrul care ma pune pe ganduri este ca e singurul chistulet la care patesc asta si ca aceste chisturi practic nu ma deranjeaza cu nimic, e ca si cum ele nu ar fi acolo, iar acum 4 ani doamna doctor de la chirurgie plastica mi-a zis ca biopsia e optionala,gen daca sunt eu curioasa sa vad ce e inauntrul unui chist dar atat timp cat nu ma dor si nu ma jeneaza, sa le las in voia lor. Oare mai pot pe viitor sa ma vopsesc? In decembrie trebuie sa-mi decolorez radacinile si e un pas important(culoarea recenta a parului meu face parte din noua mea viata, deci mna).
A mai patit cineva asa? Astept pareri si poate exista si persoane in situatia mea.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Iote a răspuns:

Ai gasit singura raspunsul, dar nu-l vezi: grasimea si igiena. Slabesti, nu mananci gras si te speli cat de des este nevoie. Scalpul trebuie sa fie uscat si curat. Chestia cu spalatul la doua saptamani, este pentru cei cu parul uscat. La parul gras, se spala si la doua zile daca este nevoie.

| Donsavas a răspuns:

Mergi si discuta toate astea cu un dermatolog.

| RoxanaGhost explică (pentru Iote):

Pai eu ma spal odata la 2-3 zile, pentru ca da..parul meu se ingrasa destul de repejor.