| andreea_4761 a întrebat:

in ultimele 3 saptamani sunt intr-o depresie de ne descris., am mers sa doctorul de familie si mi-a propus sa merg la o consultatie la un psiholog,. ok de 1saptamana merg la psiholog ii spun totul si nu-mi revin...

totul a inceput de la o gluma proasta (in gluma se spune numai adevarul)
eram la meditatii, iar colegul meu de meditatii find cu un an mai mare mi-a spus ca am slabit foarte rau (de fapt nu a spus tokmai asa, practic ma jignit)
De atunci am prins conceptia ca sunt sunt slaba desii am 15 ani am 45 de kg ...de fapt aveam, de cand a inceput prostia asta am mai slabit 3 kg din cauza stresului si supararii, i-am povestit mamei, m-am dus cu ea la psiholog intreadevar m-am mai trezit din prostia asta dar nu de tot, nu stiu ce sa mai fac sunt disperata am avut si momente de istericale toata lumea ma enerva cand scotea un cuvant iar eu tipam.
Ma doare inima sa stiu ca toti ma considera o slaba desii eu inainte nu ma vedeam asa slaba
Va rog ajutati-ma vreau sa fac ceva sa ma ingras pentru ca psihologul ma ajuta numai sa scap de conceptie nu sa ma si ingras sunt constienta.
As vrea sa imi spuneti daca doriti tot ce stiti voi despre ingrasat adica cum sa ma ingras.

Va rog, fara prostii, chiar nu e momentul e ceva seriossad
Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Psihologul nu te poate ajuta intr-o saptamana, trebuie sa ai rabdare. Poti vedea dupa 3-4 luni primele rezultate, daca te grabesti aiurea, nu vei reusi nimic.
Cat despre ingrasat: e important sa faci sport in aer liber si sa mananci numai mancare gatita plus fructe, legume proaspete si lactate de buna calitate, de la tarani. Nu bea sucuri cumparate, ci numai facute de tine in casa, din fructe, nu manca lactate ambalate de la magazin, ci numai naturale, mananca in fiecare zi ciorba facuta in casa plus mancare gatita macar la doua mese (pranz si cina). Nu sari peste micul dejun niciodata, la care poti manca lactate, paine, dulceata (de casa, nu cumparata), carne facuta la cuptor, rece, taiata felii ca de mezeluri, etc

15 răspunsuri:
| dancingvampire a răspuns:

Ce inaltime ai?

| Maryanoo a răspuns:

Lasa-mi mesaj pe id-ul de mess maryano_olteanu cu detaliile de aici si in weekend te ajut.Ai grija de tine!

| andreea_4761 explică (pentru dancingvampire):

Inaltime 1,60

| MeMeMe97 a răspuns:

NU te mai ajita atat de mult! Si eu am problema asta desi sunt baiat! Putem vorbi pe privat si acolo iti explic eu mai multe! Succes si stai linistita!

| CandTrandafiriiMor a răspuns:

Nu fi asa de ingrijorata. conteaza parerea ta, si nu trebuie sa te panichezi asa, incet o sa te ingrasi si u
... Ignora parerile rautacioase.

| dancingvampire a răspuns:

La inaltimea ta, mie nu mi se pare ca esti prea slaba. simte-te bine in pielea ta!

| andreea_4761 explică:

Multumesc pentru incurajari tuturor, iertati-ma pentru ca am scris cu greseli, am scris in graba

| justagirlll a răspuns:

E destul de ok si eu am 14 ani 40kg si vreo 1.57.Nu iti mai face griji, si mie mi s-a spus de nenumarate ori ca sunt prea slaba, dar nu ma deranjeaza.Am incercat si eu sa ma ingras dar nu am reusit. Tine de metabolism. oricum mai bine asa decat ceva mai plinuta.si nu iti mai face griji cand o sa fi mai mare o sa arati super, dar cred ca si acum arati bine, nu mi se pare asa putin 45 kg

| golish a răspuns:

Totul porneste din cap.cu siguranta nu esti slaba.relaxeaza.te si spune-le ca tu vrei sa arati asa si iti place.nu stii ce inseamna sa fii gras...atunci ti.ai dori cu disperare sa arati ca acum

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

S-ar putea sa te amuzi dar apuca-te de kickbox. E sanatos si sunt sigur ca vei pune cateva kilograme. Sa nu-ti fie frica. Nu-i periculos. Convige si o prietena si mergeti amandoua. :pe

| fustiteTUTU a răspuns:

In primul rand, constientizeaza ca esti frumoasa si nu mai pune pret pe parerile altora. O pot face din motive subiective...si incearca sa mananci zilnic fructe citrice, cresc pofta de mancare.

| FucktheSystem a răspuns:

Calmează-te, ești și mai mică și mai scundă și mai grasă decât mine.
Când o să ai 16 ani, 1, 65 și 43 de KG, atunci să-ți faci griji că ești slabă... deși eu nu-mi fac nici acum.

| EmaS a răspuns:

Vitamax conţine grupe de ingrediente active, atent selectate pentru acţiunile lor sinergice, profilactice şi terapeutice, necesare menţinerii şi/sau ameliorării funcţiilor organismului. Lăptişorul de matcă este un amestec natural de proteine, aminoacizi, lipide, carbohidraţi, acizi graşi şi vitamine. A fost folosit cu rezultate deosebite ca tonic general în ameliorarea simptomelor legate de vârsta înaintată şi pentru îmbunătăţirea stării generale la cei cu boli cronice degenerative. Ginseng este, de asemenea, un extract natural cu un spectru larg de acţiuni farmacologice, cu efect stimulant şi energizant. Ginseng creşte rezistenţa naturală, ca şi capacitatea recuperativă a organismului. Cele 9 bioelemente asigură organismului substanţele de bază necesare proceselor metabolice normale. În plus, aceste 9 bioelemente acţionează ca factori de protecţie împotriva multor boli degenerative. Cele 23 din cele mai importante vitamine, minerale şi oligoelemente sunt incluse pentru asigurarea necesarului zilnic atât în condiţii normale, cât şi în stări de deficit sau de necesităţi crescute. Multe dintre acestea sunt cofactori în diferite procese metabolice. Ca urmare, Vitamax, prin compoziţia sa, este considerat cel mai potrivit preparat vitaminic pentru toate vârstele, indiferent de sex.

| SexGirl1921 a răspuns:

Pot sa intreb ce inaltime ai? poate e doar o fantezie.dar ai grija ca fanteziile uneori pot sa iti distruga viata

| darinn a răspuns:

Un canal de telegram cu ganduri pentru meditatii zilnice care te va ajuta sa gandesti altfel
https://t.me/lumina_intelepciunii