| 70gabriela70 a întrebat:

Buna. Iubitul meu a fost diagnosticat cu cancer oral acum cateva saptamani, planul este fa faca 3 cure de chimio care vor tine cate o saptamana fiecare, la 2 saptamani distanta intre ele. Dupa prima cură de chimio, a treia zi de cand ajunsese acasa a lesinat de 2 ori, a avut si alte efecte dupa chimio (greață, probleme digestive, etc) pentru care am folosit pastile, dar acesta m-a speriat cel mai tare. A refuzat sa mergem la spital, e foarte speriat si deprimat cand aude de spital. Am cumparat un tensiometru ulterior si a avut tensiunea 7 cu 4, 8 cu 5 vreo 3 zile consecutiv, si abia apoi a inceput sa i creasca treptat pana a ajuns la tensiunea normala. Am fost foarte atenta in timpul asta sa se hidrateze, sa faca putina miscare zilnic. ce as putea sa fac mai mult sa previn lesinul? Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Intrebati ONCOLOGUL care il trateaza, ca nu asa se procedeaza cu un bolanv de cancer, cu sfaturi auzite in popor.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Piracetam.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu vreau sa te sperii, dar cancerul oral este generat de infectia cu HPV cu una din tulpinile cancerigene care se ia prin contact sexual.

Te sfatuiesc la modul cel mai serios, sa mergi sa-ti faci si tu analize citologice avansate atat vagianle cat si orale, fiindca HPV-ul este contagios.

| 70gabriela70 explică (pentru Violleta2022):

I-am spus medicului oncolog, l-a convins sa mergem la spital in caz ca se mai intampla, la cura doi i-au scazut concentratia ca sa nu aiba reactii prea rele. El a slabit si foarte mult. in orice caz, azi trebuie sa ajunga acasa dupa cura doi, sper sa fie bine.

| 70gabriela70 explică (pentru Violleta2022):

Cancerul oral nu este neaparat generat de HPV, din cate stiu eu pot exista multe alte cauze. In orice caz am sa ma duc sa-mi fac analizele. Multumesc.

| Violleta2022 a răspuns (pentru 70gabriela70):

Recent, studii facute in America au descoperit acest lucru, cancerul oral fiind generat de infectia HPV, ca si ancerul de prostata la barbati.
Inainte se banuia ca sunt altele cauzele, dar acum exista dovada in urma acestor studii amanuntite si complexe ca infectiile cu una sau cateva din tulpinile cancerigene ale HPV-ului provoaca cancere in mai multe zone din corp, nu doar cel de col uterin, acum fiind si cel bucal si cel de prostata listate sub umbrela HPV-ului.

| Violleta2022 a răspuns:

Fundatia americana de cancer oral declara:

"HPV is the leading cause of oropharyngeal cancers; primarily the tonsils, tonsillar crypt, the base of the tongue (the very back of the mouth and part of what in lay terms might be called a part of the throat), and a very small number of front of the mouth, oral cavity cancers. HPV16 is the version most responsible, and affects both males and females.
More males than females will develop oropharyngeal cancers."

https://oralcancerfoundation.org/understanding/hpv/hpv-oral-cancer-facts/

Uite aici, studii internatioanle publicate.

https://www.cdc.gov/cancer/hpv/basic_info/hpv_oropharyngeal.htm
Tulpinile HV 16 si HPV 18 care provoaca si cancerul bucal si in gat

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8033133/

| Brizbriz a răspuns:

Incearca sa ii spui ca, chimo e o otrava, foarte puternica, gandita sa distruga cancerul fara sa il omoare pe el, moment in care, daca se simte rau, e absolut gresit sa nu se duca la spital, unde ii vor face perfuzii si il vor face sa se simta mai bine

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Discutati cu medicul despre asta. El stie reactia normala dupa administrarea acelor medicamente.
Stiu ca e normala starea de rau, insa trebuie sa discutati cu medicul, sa stiti ce trebuie sau nu trebuie facut in acea perioada.

| 70gabriela70 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Multumesc pentru raspus. Am vorbit cu medicul curant si i-a scazut concentratia la a doua cură. Se simte mult mai bine si tumoarea a scazut. O zi buna!

| 70gabriela70 explică (pentru Brizbriz):

Multumesc de raspuns, a anuntat medicul, se simte mult mai bine acum.

| Brizbriz a răspuns (pentru 70gabriela70):

Bun, bravowinking