| davidyessro a întrebat:

Buna lume! ma puteti ajuta urgent cu ceva, alaltaieri dupa ce am terminat de facut dus m-am pus in pat. Dupa care am simtit ca ma mananca ceva pe spate, cand m-am scarpinat am simtit niste bube multe intr-un cerc. L-am rugat pe tati sa se uite pe spate sa vada ce am, nu si-a dat seama... si mi s-a extins din ce in ce mai tare si cateodata ma mai mananca dar ma abtin, spuneti voi ce ar trebui sa fac si cu ce sa ma dau, in orice caz nu merg la doctor, ca nu mai ies de acolo... pe vremea asta cu pandemia, si plus ca stau in Franta si nu am medic de familie. Ce as putea face si ce este? Va las o imagine cu bubele de pe spate aici https://imgshare.io/image/1f2be237-76e5-4b61-8f4a-5845b0 8340b6.NFSMLn

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Semnul inelar de pe spatele tau poate fii:
- o ciupitura de paianjen
- sau ringworm, o infectie bacteriana "tinaea corpis"

Pentru ciupitura de paianjen poti sterge cu alcool sau otet alimentar.
Pentru ringworm se poate folosii o crema cu Clotrimazol, ori fluconazol ori Lamisil - cumparata din farmacie.

| davidyessro explică (pentru Violleta2022):

Multumesc mult! Voi incerca azi.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Imediat după duș? Poate fi și e o reacție alergică (la săpun/gel de baie, la maiou, ori la vreun alt produs alimentar sau medicamentos).
Întreabă la o farmacie din apropiere, eu personal ti-as recomanda crema NIDOFLOR (e un tub micuț de unguent, impotriva dermatitelor alergice si micozelor). Se aplică chiar si pe rănile deschise care provoacă mâncărimi. Înainte de aplicarea unguentului, curăță zona cu o compresa sterilă, înmuiată în SER FIZIOLOGIC (tot la farmacie se gaseste, e f. ieftin, in jur de 2-3 lei)