| Ana123anuta a întrebat:

Buna, ma numesc Ana, as vrea sa cer o parere sinceră pentru un subiect destul de delicat, am terminat o facultate anul trecut si m-am angajat in domeniu, însă ghinionul a fost să am niste sefi destul de abuzivi, care sa ma streseze cu comenzile, sa nu imi acorde zile libere sau concediu.
Saptamana trecuta am fost la doctor pentru ca ma simteam foarte rau in ultima perioada si mi s-a recomandat un tratament iar daca tratamentul nu functioneaza o operație, pe durata tratamentului sefii mei se așteaptă să ma duc in continuare la locul de munca, deși eu nu ma simt prea bine. As vrea sa renunț la acest loc de munca, insa am o mica retinere, ce ma sfătuiți să fac?

Ps: doctorii spun ca probleme de sanatate pe care le am ar putea sa fie din cauza stresului la care sunt supusă.

Va multumesc, orice parere conteaza!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Mergi la medic si cere un concediu medical! Daca vrei sa pleci cauta dovezi ca ai lucrat peste program, ca nu ti-au dat concediu de odihna, etc, si da-i in judecata! Cat esti angajat esti scutit de taxa de timbru si taxa judiciara. Nu-ti distruge sanatatea pentru bani. Mai gasesti de lucru in alta parte. Daca te imbolnavesti rau o sa te arunce ca pe o masea stricata.

3 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Daca doctorii aia nu au s titu sa te sfatuie,noi nici atat.Dar din cate spui,se pare ca ai fost la ceva vraci laughing ca doctori aia sigur nu-s, sa spui omului "s-ar putea" deci ei habar nu au cauza afectiunii tale, e bun asa rau laughing
Noi de unde sa stim? Plus de asta nici nu ai spus ce afectiune ai, sau ce problema.
Daca esti stresata ca muncesti e cam naspa zic eu laughing Sefi abuzivi, care te streseaza, o fi daca spui tu. Iara ei se asteapta ca tu sa mergi in continuare la munca.Normal ca e normal sa te duci la munca laughing dar daca nu vrei sa mergi, atunci ia-ti concediu pe perioada asta de tratament ce zici tu si aia e tot.
Dupa vezi tu ce o mai fi.

| Dani1x2x112 a răspuns:

Pai poti lua concediu medical, sa te relaxezi si e imosibil sa nu ai dreptul la concediu. Daca lucrezi intr-un domeniu cautat poti incerca si in altaparte.Si cu problemele medicale eu zic ca doar cineva specializat poate sa te ajute.Bafta

| Ana123anuta explică (pentru relian):

Cred ca problema medicala pe care o am e mai putin importanta nu ceream sfaturi legate de ea, ci de jobul care aparent imi afecteaza sanatatea, nu stiu daca ai fost la serviciu cu dureri, insa nu iti doresc asa ceva. Iar in legatura cu "vracii" nu este deloc asa insa pentru problema pe care o am (si pe care nu o aveam inainte de jobul stresant) s-au gandit ca asta ar fi cauza-stresul, si eu m-am dus la serviciu cand am fost racita sau a fost ceva minor, nu se pune problema de așa ceva...