| Rebe a întrebat:

Mi-a iesi ceva sub limba...ca o "besica" de culoare rosie. Ce ar putea sa fie?:-s

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| cretzufinish a răspuns:

Este vorba de o afta bucala, adica o inflamatie a cavitatii bucale. Daca e deranjanta te poti da cu putina glicerina boroxata (de la farmacie pana-n 3 lei), violet de gentiana, sau poti face gargara cu o solutie bicarbonat de sodiu (alimentar) in apa calduta (o cana de apa si o lingurita de bicarbonat). Se vindeca spontan fara cicatrice. Evita alimentele acide, sucurile carbonatate, condimentele si produsele din lapte.

11 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Iti trece repede si eu am patit asa ceva.

| cretzufinish a răspuns:

Cu placere Roxana happy

| hamsterx a răspuns:

O afta.cred eu.iti trece singura in general intr-o saptamana.:*

| hax0r a răspuns:

Cancer

| User a răspuns:

Noh lasa ca nu mori. in 2-3 zile iti trece de la sine, nu e ceva grav.

| zuzumic a răspuns:

ciuperca lu Panfil

| madycoco a răspuns:

Este o afta. Va trece rpd...in 2-3 zile.

| tpufpe a răspuns:

Afta bucala arata cam asa http://2.bp.blogspot.com/......0/afte.jpg am avut si eu si nu era besica rosie ci ca in imagine. Oricum tot ceva gen o afta cred ca e ca altceva nu are ce sa fie, da-ti cu niste bicarbonat pe ea de 2-3 pe zi sau exista la farmacie o solutie de afte si e f buna, ustura la inceput dar apoi amorteste si in 2-3 zile trece.

| Rebe explică:

Ok.Multumesc mult.Am inteles!

| Rebe explică:

Fii serios.

| GamersZone a răspuns:

Fratilor nu va mai prostiti.
SI mie mi-a iesit exact sub limba in varfu limbi dar dedesubt nu deasupra un fel de besica. Deci o sparg ma doare putin nu iese nimic decat sange,
Apoi am rupt-o de tot odata si nu mai aveam nimic ei adoua zii aparuse la loc aceiasi chestie.
Si nu mai trece o am de O luna cred si tot nu mai dispare.
Sa moara gibilan zicetim si mie ce sa fac. Ca nu mai scap. angry(