| Cosminaaa2001 a întrebat:

Buna! Mi a intraziat deja 5 zile (eu am ciclul regulat) si vreau sa fac un test in cateva zile ca sa vad, daca este pozitiv o sa fac avort medicamentul avans in vedere ca aceasta trebuie facut la maxim 9 săptămâni de la ultima menstruatie, eu am deja 4 săptămâni asa ca mai am maxim o luna sa il fac.
Stie cineva cum este, daca ati facut?
Este de ajuns sa fac un singur test sau trebuie mai multe?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| StudentLaMedicina a răspuns:

Nu poți face avort medicamentos acasă. Medicul trebuie să facă ecografie să vadă că sarcina este în uter, nu în afara lui. Dacă sarcina este ectopică (extrauterină) avortul nu se poate realiza. Trebuie operație sau Methotrexat pentru a elimina sarcina.

Aşa că nu ai nevoie de niciun test. Dacă menstruația ta întârzie mai mult de câteva zile, mergi la medicul ginecolog care o să facă ecografia, apoi o să îți dea pastila de Mifegyne să o iei în fața lui. Desigur, dacă totul e bine la ecografie.

În concluzie, nu poți face asta singură. Ai nevoie de un medic şi dacă eşti minoră ai nevoie să ai un părinte cu tine.

| Violleta2022 a răspuns:

Avortul medicamentos se face numai la spital sau clinica privata de obstretica -ginecologie, fiindca pacienta trebuie tinuta sub observatie tot timpul, pana elimina embrinul si placenta.
Riscul masiv sa nu elimini tot si sa faci infectie sau septicemie sis a mori, este atat de mare la acets tip de avort, incat nu este permis avortul medicamentos acasa.