| Julyly2089 a întrebat:

Buna, mi s-a desprins un breket de la aparatul dentar, fix cel din capat. Inca este prins de fir si nu stiu daca sa il scot pana ma duc la dentist sa mi-l puna la loc. Nu ma deranjeaza deloc momentan. Imi e frica sa nu pice si sa il inghit. Ce sa fac? Sa il dau jos si sa il pastrez?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| GeogG23 a răspuns:

Buna! Nu cred ca o sa se desprinda de pe fir ca sa il inghiti. Cred ca fixarea acelui braket este gratuita, din ce-mi amintesc.

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Trebuie sa ajungi cat mai repede la ortodont, nu la dentist.
Sigur ca il poti inghiti din greseala.
Iar daca il scoti, va ramane capatul sarmei liber si iti va roade partea interioara a obrazului.
La ortodont, luni la prima ora.