| ancaanca2344 a întrebat:

Bună. O întrebare... Eu stau prost la conexiunile logice. Adica eu am memoria mecanică și de scurtă durată. Cum aș putea s o îmbunătățesc și la fel să mi activez gândirea și reținerea logică? Eu tot ce citesc, ce fac, eu nu înțeleg, și de aia uit ff mult. Ce aș putea face să rezolv asta? Eu nu înțeleg logic, asta e problema și nu reușesc sa fac conexiuni logice. Eu funcționez foarte greu și prea încet, și la fel nu reușesc să invăț lucruri noi. și am 18 ani. asa sunt de când mă știu, iar lucrurile astea abia acum le conștientizez. De fiecare dată am probleme cu reținerea din cauza asta. Pt mine si cea mai ușoară carte e chinezărie. Eu pentru problemele astea am fost diagnosticata cu retard mintal ușor. Astea sunt lucruri normale sau sunt de la retardul mintal cu care am fost eu diagnosticată? Vă rog sa-mi explice cineva cum stă treaba, dacă e normal asta și să mi se spună ce aș putea face! Repet, așa sunt de mică, de mic copil!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| HUAWEHUAWE a răspuns:

Bună
Da-mi te rog un exemplu sau o situatie de conexiune logică unde nu poti

| CLaludiu1234 a răspuns:

Fă teste logice, numai sa fii concentrată acolo și încearcă sa nu te mai gândești în altă parte când le faci, de asemenea să fii foarte atentă în momentul când le faci, le găsești pe internet poți tasta pe google teste logice sau de inteligență și îți arata la final la care întrebări ai răspuns bine și la care întrebări ai greșit.Succes!

| ancaanca2344 explică (pentru CLaludiu1234):

Am mai incercat dar nu reușesc. Le fac praf. Deci?

| CLaludiu1234 a răspuns (pentru ancaanca2344):

Mai încearcă, și eu sunt puțin mai greu de cap, adică înțeleg greu unele lucruri care alți le înțeleg mai ușor

| CLaludiu1234 a răspuns:

Și eu am impresia ca uit unele lucruri, și mai îmi spun alți ca uit lucruri, dar de fapt este o chestie de atenție, uneori trebuie sa fii doar atentă

| ancaanca2344 explică (pentru CLaludiu1234):

Uite, nu e o impresie. Chiar nu mi amintesc, ok? Eu sunt așa de mică si nu pot invăța deloc lucruri noi. Depun si am depus eforturi si in zadar, tot același nivel am...

| ancaanca2344 explică (pentru ancaanca2344):

Ce altceva pot face?