| DEJ a întrebat:

O sa trec direct la subiect,cred ca sufar de " un inceput de schizofrenie". Deci,aseara mi se facuse somn si m-am pus linistit in pat cu gandul de a dormi dar dintr-o data mi-am imaginat tot felul de porstii cum ar fi o genata uriasa care cade de pe un munte sau ca m-am certat cu prietenii dupa care am adormit intr-un şanţ dupa care m-am ridicat putin si m-am uitat spre cearsaf care are niste modele cu flori dupa care am inchis iar ochii si mi-am imaginat din acea floare o caracatita si o fantoma. In ultimul timp "vorbesc sau ma sfatuiesc in gand" din ce in ce mai mult cu mine pentru tot felul de situatii. Imi simt capul mai greoi,de cum m-am trezit de dimineata ma concentrez putin mai greu la unele lucruri si gandurile imi zboara in toate directiile. Tin sa precizez ca acum e timpul in care dau bac-ul si sunt foarte stresat si ingrijorat ce voi face pe viitor,unde ma voi ancaja, cum voi face banii, pot spune ca sunt obsedat de ce se va intampla in viitor cu mine si ce statu social voi avea. Parerea mea este ca de vina este perioada asta cu bacul si toate astea si dupa ce se vor termina toate astea si ma voi angaja si voi fii unde vreau eu totul o sa revina la normal (nu ca acum nu ar fi dar simt ca ceva ma "apasa" pe creier si nu stiu, dar am un sentiment de neliniste in ultimul timp. Vreau sa aud si pareri voastre despre asta happy. Multumesc mult!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Magheti_Cristi_1995 a răspuns:

Sa fii obsedat de viitor e ceva normal.dar partea cu vise si chestii din astea trebuie sa te duci la un psiholog neaparat! e grav! nu sunt expert dar ai niste tulburari sifletesti.sa t agndesti unde te angajezi e ceva normal sau pentru bac sau ce va de genu e foarte normal. si e bine ca faci asta ca daca nu ai face ai fi un tip de genu: se duce in cluburi isi strica banii pe femei, bauture, distractie, isi pierde timpul si nu tine cont de viata. pur si simplu un drastabalat.dar chestia cu visele ceai zis in prima parte cred ca sunt niste tilburari sifletsti.

| NameInUse a răspuns:

Nu e schizofrenie, doar anxietate. Si da, stresul din perioada asta poate fi o cauza.

| Magheti_Cristi_1995 a răspuns (pentru NameInUse):

Pai daca chiar e asa atunci sufar si eu de anxietate dar am gsit ceva care arata ce face anxietatea:https://www.paxonline.ro/? q=ce_este_anxietatea

| anamariarot a răspuns:

Persoanele cu schizofrenie văd o realitate "altfel", distorsionată. Li se alterează percepția asupra mediului înconjurător. Gândurile astea multe şi nedorite sunt specifice tulburării obsesiv compulsive/OCD.
Având în vedere perioada prin care treci, eu cred că eşti doar surmenat şi singur îți induci aceste stări. Ia pauză o zi-două, cât să îți încarci bateriile.

| Alll3x a răspuns:

OF daca ai cu adevarat simptomele de mai sus nu ai absolut nicio schizofrenie. esti foarte stresat si nu-ti poti linisti creierul. Mai bine du-te la un doctor aici nu sunt experti sa-ti raspunda medicul sti cel mai bine. spune-i fix ce ai spus in intrebarea ta SUCCES

| DEJ explică (pentru Magheti_Cristi_1995):

Multumesc mult tuturor. Cu ce mi-ati raspuns la intrebare mati facut sa ma simt mai bine, undeori doar o vorba buna spusa la timpul potrivit te da peste cap, in cazul asta in sensul bun. Multumesc frumos.

| DEJ explică (pentru NameInUse):

Multumesc mult tuturor. Cu ce mi-ati raspuns la intrebare mati facut sa ma simt mai bine, undeori doar o vorba buna spusa la timpul potrivit te da peste cap, in cazul asta in sensul bun. Multumesc frumos!

| NameInUse a răspuns (pentru DEJ):

happy mă bucur ca te-am putut ajuta.