| NuDauNiciunNume a întrebat:

Buna! Pana sa am Covid, nu am avut nicio problema de sanatate. Am 23 de ani si merg destul de regulat la doctorii din mai multe specializari. Totul era absolut ok. De cand am avut Covid anul trecut (am stat acasa, am avut febra 3 zile de 39.8, durere spate, durere cap si tot corpul), parca toate infectiile si problemele le atrag. Am avut Covid in ianuarie 2022 si de atunci sufar de dureri de spate puternice, am facut nisip la rinichi, am fierea marita, anxietate, infectii bacteriene, usoara regurgitatie la inima, ganglionii limfatici mereu inflamati (am fost la doctor si nu sunt suspecti), infectie la plamani, infectii ORL si chiar acum inca o infectie in gat. Ma simt mereu slabita si obosita, desi am acelasi stil de viata ca si inainte. Mereu imi ies rani in coltul gurii si ma invinetesc si imi trece greu. Am facut analizele de sange si acelea sunt ok.

Oare imi mai pot reveni sa fiu ca inainte? Cred ca sistemul meu imunitar este la pamant complet..am facut radiografie la plamani si nu a ramas nimic la ei de la covid.

Mai este cineva care a trecut prin asa ceva? Ati reusit cumva sa va reconsolidati putin imunitatea?

P.S. eventual voi ajunge si la un specialist, dar voiam sa vad daca este cineva care a trecut sau trece printr-o situatie similara

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Smmo a răspuns:

Te-ai si stresat mult in ultimii ani, serviciu, scoala, casa, nu este bine sa muncesti atat. Ia-o mai usor. Rezisti si tu un timp, dar nu la nesfarsit. Acum ai fost stresata si cu ai tai. Trebuie sa te odihnesti si o sa iti revii.

Daca vrei, poti incerca asta pentru imunitate si dureri de gat. Pe mine m-a ajutat mai demult cand raceam des. Beam cate o inghititura pe zi o sticla-doua iarna si nu mai raceam asa. Nu e sirop, este apos. Poate il gasesti mai ieftin pe undeva pe la vreun plafar, ca vad ca si-a dublat si asta pretul in ultimul an.
https://www.favisan.ro/produs/propolis-solutie-fara-alcool/

Poate te-ar ajuta si ceva de genul asta, ca supliment de vitamine/minerale:
https://freseniuskabi-magazin.ro/......45970.html

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pana acum ce ai descris tu sunt doar probleme metabolice, care apar din cauza mancarurilor neadecvate, pe care le manaci zilnic, probabil de multi ani.

Renunta la: zahar dulciuri, sucuri, paine, paste fainoase, pizza, carnati, salamuri si tot ce este semi-preparat alimentar, schimba-ti stilul de mancat cu: multe supe, ciorbe, legume si fructe proaspete, iar carnea sa fie intotdeauna proapata si neprocesata (pui, curcan, peste, vita, vitel), inainte de a o fierbe sau a o pune pe gratar.
Nu uita sa iei chefir si acritura, ca probiotice natural care iti intaresc sistemul imunitar si-ti regleaza metabolismul.

| Violleta2022 a răspuns:

La 23 de ani ar trebui sa faci si efort fizic ca durerile de spate apar de la prea mult stat pe spate, fara sa faci nimic.
Ia-ti de munca si fa ceva cu viata ta, ca-i pacat sa trandavesti la anii astia!

| NuDauNiciunNume explică (pentru Violleta2022):

Urat de bun simt sa crezi ca nu fac nimic cu viata mea fara sa ai habar. Fac pilates de 3 ori pe saptamana, tocmai am finalizat masterul, lucrez full time de 3 ani si mai am si un alt job de tip proiect o data pe saptamana.

| VoidEternal a răspuns (pentru NuDauNiciunNume):

Ce treabă are bunul simt cu Violetta? Niciuna, îți zic eu.

| Violleta2022 a răspuns (pentru NuDauNiciunNume):

Probabil ca ce faci nu este suficient sau corect, odata ce te plangi de dureri de spate.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Mi-a povestit un medic ca majoritatea celor care au trecut prin boala, au ramas cu sechele destul de vizibile. Se referea la oameni din anturajul sau.
Eu am fost vaccinat si am facut forme usoare, nu simt urmari.

| doctorandus a răspuns:

Analize de HIV ți-ai făcut?

| gabicoo a răspuns:

Am rămas cu sechele dar nu așa ca tine!
Ce ai pățit tu se cheamă LongCovid! Caută pe internet articole pe tema asta!