| stuzzsy a întrebat:

Buna! Pe 11 septembrie am avut primul contact sexual, protejat chiar, ultima mea menstruație fiind pe 1 septembrie, de atunci nu mi-a mai venit si am intarziere 5 zile,precizez ca am semne ca si cum mi ar veni,cum ar fi durerea de ovare si aparitia cosurilor,am facut niste asa zise teste de sarcina in casa, dar rezultat negativ, precizez ca am fost racita si fac antrenamente la fotbal

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Ce rost are intrebarea? Daca ai facut-o cu prezervativ, nu esti insarcinata.

Protejeaza-ti sanatatea folosind prezervativ. Te protejezi de sarcini nedorite si de BTS (Boli cu Transmitere Sexuala).

| stuzzsy explică (pentru LaSteauaCareaRasarit):

Dar imi intarzie ingrijorator de mult

Bula
| Bula a răspuns:

Dupa inceperea vietii sexuale, modificarile hormonale pot cauza devieri in ciclul menstrual, chiar si mai mari.
Nu trebuie sa-ti faci griji, doar daca intarzierea este de o luna intreaga, caz in care este necesar un consult ginecologic.

| Frank51 a răspuns:

Ai uitat să ne spui dacă înainte îți venea fix la termen de fiecare dată, dacă iei ceva tratament medicamentos, dacă ți s-a schimbat dieta, etc.

Îți întârzie din mai multe motive și cel mai probabil este din cauza activității sexuale.

| liviaArianna a răspuns:

Întârzierea menstruației poate fi cauzată de mai mulți factori. Efortul fizic intens din antrenamentele de fotbal, stresul sau grijile legate de primul contact sexual, dar și faptul că ai fost răcită, pot influența ciclul menstrual. Semnele pe care le ai, cum ar fi durerile de ovare și apariția coșurilor, indică faptul că menstruația este posibil să apară în curând.

Dacă ai făcut un test de sarcină acasă și a ieșit negativ, iar contactul sexual a fost protejat, e puțin probabil să fie vorba de o sarcină. Totuși, dacă menstruația întârzie și mai mult, ar fi bine să refaci testul sau să consulți un medic ginecolog pentru siguranță.

Cel mai bine ar fi să aștepți câteva zile, mai ales că ai deja semne că menstruația ar putea veni curând. Dacă întârzierea continuă și îți face griji, poți face un nou test de sarcină pentru a te asigura, dar de această dată alege unul de la farmacie, care este mai sigur.

În cazul în care rezultatul este tot negativ și menstruația nu apare, poți consulta un medic ginecolog pentru un control de rutină și mai multe clarificări. E posibil ca întârzierea să fie legată de stres, antrenamente sau răceala recentă, dar un specialist îți va putea oferi cea mai bună îndrumare.

| Violleta2022 a răspuns:

Cel mai probabil tu ai ciclul de tip NEREGULAT, de aceea vine cand vrea el.