| denora a întrebat:

problema mea e ca pe data de 15 martie m-i-am inceput viata sexuala.a fost ok, dar cand am facut-o a 2 oara prezervativul a alunecat.nu cred sa ii fi scapat ceva sau cel putin n-am vazut, dar totusi am luat pilula de urgenta.a fost ok pe 10 aprilie mi-a venit ciclul, a fost mai abundent ca de obicei dar a tinut 4-5 zile ca de obicei.luna aceasta mi-a venit in data de 5 mai,nu am vazut nimic deosebit, la culoare, tot asa m-a tinut vreo 4-5 zile...problema e ca ma doare burta si ma simt balonata de cateva zile.e normal? sau poate fii o sarcina? brrr..nedorita...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Pearl01 a răspuns:

Ma bucur ca ti-am putut fi de folos. 10-12 Ron e in Romania. Testul doar iti arata daca esti sau nu insarcinata...doar un ginecolog iti spune mai multe amanunte. Majoritatea fetelor isi doresc un copil, insa fiecare ar trebui sa faca acest pas atunci cand sunt pregatite. La 20 de ani inca mai ai multe de realizat. Ai grija de tine, te pup si numai bine!

8 răspunsuri:
| Pearl01 a răspuns:

Buna! O data cu inceperea vietii sexuale, atat tu(mai ales) cat si partenerul trebuie sa fiti atenti la multe aspecte: sarcina, boli cu transmitere sexuala, infectii etc Prezervativul este bun(daca cumperi de la o firma buna si daca il folosesti cum trebuie), dar tot trebuie sa fiti precauti. Daca nu este pus bine, poate aluneca, se poate rupe etc Daca vrei sa ai o viata sexuala activa si buna, poti merge la un ginecolog si sa-ti prescrie pilule contraceptive(numai pe baza analizelor facute de ginecolog, nu lua dupa ureche). Pilula de urgenta sau pilula de a doua zi, trebuie folosita cu grija si se recomanda doar de 2-3 ori pe an, pentru ca poate produce dezechilibre hormonale. Ea trebuie administrata in primele 3 zile dupa ce ati facut-o ca sa-ti faca efectul, dupa 3 zile e posibil sa nu-si mai faca. Daca ti-a venit ciclul inseamna ca si-a facut efectul si ca esti bine. Eu cred ca orice fata, cand trebuie sa-i vine ciclul si chiar pe parcusul lui, se simte balonata, o dor sanii, te simti mai umflata ca de obicei etc(la fiecare e diferit). Din moment ce ai luat pastila de a 2-a zi si ti-a venit menstruatia si dupa o luna ti-a venit iar, nu cred ca esti gravida. Insa pentru binele tau si ca sa te simti tu ok, i-ati un test de sarcina de la farmacie, nu costa mai mult de 10-12 Ron si scapi de o grija. Nu trebuie sa-ti fie rusine sa cumperi, ca nimeni nu stie daca cumperi pentru tine sau altcineva. happy

| denora explică (pentru Pearl01):

Dap.ersi mult pentru raspuns.da am exact simptomrlr care le-ai descris. pilula am luat-o exact dupa 12 ore.si. apropo aici un test de sarcina e 25 de euro, dar iti zice si de cat timp esti insarcinata.si nu mi-e rusine sa il iau doar am 20 de ani nu ar fi anormal daca as avea un copil, dar nu e moentul acum sa am unul.mersi mult.te pup

| BIOO a răspuns (pentru denora):

Buna! Te simti astfel, deoarece tu prea brusc ai socat organismul luand si acea pilula de a doua zi! Incearca sa nu mai iei asa ceva, deoarece este foarte bogata in hormoni, iar tu nu ai nevoie de asa ceva. Corpul tau inca este in dezvoltare si te poate maturiza brusc, folosind si anticonceptionale si pastila de a doua zi, plus sa mai ai si o alimentatie neechilibrata sau sa mai si fumezi, te ingropi de vie! Sfatul meu este sa fii foarte atenta in momentul actului sexual si iubitul tau sa te mai fereasca, daca nu doriti acum copilasi! Mult succes si sanatate!

| denora explică (pentru BIOO):

Pai...nu fumez si anticonceptionale nu iau.am luat doar o data pilula de urgenta dupa aproximativ o luna dupa ce mi-am inceput viata sexuala.si alimentatia.pai sa iti zic in cateva fraze, eu mananc cand mi-e foame, nu am un program, mananc de la fructe pana la fripturi, fripturi dimineata si fructe la amiaz.hihi,nu e bine..eu mananc cand am pofta.si apa...deloc.numai cola

| BIOO a răspuns (pentru denora):

Este foarte bine ca nu fumezi si ca nu iei anticonceptionale. Bravos! Totusi, sfatul meu este sa nu mai iei acea pilula, decat 1 singura data pe an, deoarece iti poate provoca tulburari in organism! Incearca sa-ti mentii metabolismul in forma si sa mai faci si cate o detoxifiere cu Aloe Vera BIO din cand in cand, ca astfel iti conferi vitalitate maxima! Daca doresti sa discutam, da-mi id-ul tau in privat! Succes!

| denora explică (pentru BIOO):

Deny_emy92@yahoo.com lasa ca am 2 id. asta e pentru toata lumea, celalalt e privat

| denora explică (pentru BIOO):

Deci. deny_emy92@yahoo.com lasa ca am 2 id. asta e pentru toata lumea, celalalt e privat

| IMC90 a răspuns:

Nu se poate sa fie o sarcina nedorita