| Andy005 a întrebat:

Bună seara! Acum aprox. o lună am făcut un atac de panica, credeam ca fac infarct și, de atunci, din ziua aia fac in fiecare zi atac de panica. Imi pun tot felul de intrebări despre moarte și îmi e frică ca cei dragi să nu o pățească, mai ales familia (mama, tata, fratele meu). Stau cu o teamă, dacă nu răspund 5 min imediat intru. Nu știu ce să mai fac...am fost la psiholog / psihiatru / yoga, am făcut absolut tot dar la fel. Știu că trebuie să mă controlez singur însă, am o frică. Un vecin de vreo 60 de ani a murit și era singur, era doar cu mama lui care avea 90 de ani și anul trecut a murit și, acum 3 sapt. a murit și el din cauza alcoolului. Vă rog, ajutați-mă.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AlexDarius3 a răspuns:

Omule, eu iti zic ca te sperii degeaba. Nu te mai gandii la moarte fiindca iti faci singur rau, daca te gandesti intruna o sa te sperii, daca te sperii o sa te imbolnavesti la inima, daca te imbolnavesti la inima e aiurea. Pana la urma daca te gandesti la toate astea gandeste-te ca o sa mori fara sa fii facut mai nimic in viata si ca ai trait cam degeaba pana la 100 de ani, crede-ma n-ai de ce sa iti faci griji. Tara asta nu e la fel de periculoasa ca altele, nu avem la fel de multe crime ca si Africa, Libya sau Asia, nu avem atacuri de la cretini din desert ca Franta sau Anglia, nu se intampla la fel de multe sinucideri ca in tarile sarace. Toti oamenii sunt muritori pana la urma.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Spune-le parintilor sa te duca la un psihiatru, acum, cand esti inca in faza incipienta!

| Andy005 explică (pentru Violleta2022):

Am fost, am zis asta.

| Donsavas a răspuns:

Ia ti tratamentul sau discuta cu psihiatrul tau sa l înlocuiască. Nu ti controlezi boala. În felul asta, nu se va stopa. Anxioliticele sunt calmante si odată administrate, nu tine de vointa ta dacă te mai panichezi sau nu.
Parerea mea e că nu esti bolnav de inima sau de vreo boala fiziologica, dar dacă nu te tratezi psihologic, vei somatiza si ti vei afecta in timp organele interne.
Lasă i pe ai tai părinți in pace. Puteau muri până acum din n cauze si totusi sunt in viata. Vecinii tai au murit din cauza batranetii.