| RaissaNiculescu a întrebat:

Buna seara. Am o mare problema cu cosurile si punctele negre la 11 ani. Este okey daca folosesc masti speciale la varsta asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Thea01 a răspuns:

Te anunt de acum ca e foarte greu sa scapi de cosuri si puncte negre.
Punctele negre sunt un semn al deshidratarii. Bea minim 2 l de apa pe zi, chiar daca la inceput ti se pare greu. Nu mai bea fanta, cola, sprite sau orice alta bautura carbogazoasa si cu mult zahar, ptc nu doar ca sunt nasoale pentru sanatatea ta, dar iti afecteaza aspectul pielii, te si ingrasi de la ele si a fost dovedid ca iti ies cosuri din cauza lor.
In opinia mea e complet ok sa folosesti cateva produse simple de la varsta asta, ptc asa am facut si eu si nu am patit nimic.
Eu folosesc un cleanser de la CeraVe impreuna cu un moisturizer tot de la ei. Pe ambele le folosesc si dimineata si seara. In plus, mi-am luat un spot treatment pentru cosuri, iar pentru punctele negre folosesc benzi de extractie cu carbune pe care le gasesti in Auchan.
Totusi, te sfatuiesc sa te duci la un dermatolog inainte de a utiliza orice produs, pentru a te asigura ca nu iti vor agrava situatia pielii tale.

7 răspunsuri:
| RaduRobertRO a răspuns:

E ok daca le recomanda un medic specialist! Nu lua dupa ce gasesti pe net, medicina nu e o joaca.

| mihaela000ela a răspuns:

Mergi la un medic. la varsta ta, se,, petrec,, multe modificari hormonale, in organism.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Este ok, dar nu ajută.

| Adry05 a răspuns:

Intră pe grupu de Facebook the ordinary românia și citește/întreabă acolo

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La vârsta ta este recomandat să folosești doar măștile Spider Man.

| RaissaNiculescu explică (pentru Thea01):

Multumesc frumos.

| RaissaNiculescu explică (pentru anonim_4396):

Haha ff amuzant?