| Aris22 a întrebat:

Buna seara! As avea si eu o intrebare pentru cine se pricepe bineinteles. Problema este in felul urmator : Niste prieteni de-ai mei si ai iubitei mele au o casa in Austria care nu o folosesc si ar dori sa faca din ea o mini clinica, un mini azil de batrani, sau un sediu de firma de ingrijire batrani doar ca problema este ca ei nu stiu de unde trebuie sa inceapa si cu cine ar trebui sa vorbeasca pentru a primi acele cazuri la care sa trimita infirmierii/ingrijitorii? Ati putea sa ne ajutati cu un sfat va rugam frumos? Stima

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cam greu sa te ajutam noi din Romania cu legislația din Austria nu crezi?

| mihai69 a răspuns:

De la A.I citire, poate te ajută:

===
Vă pot ajuta să înțelegeți pașii necesari pentru a transforma o casă din Austria într-o facilitate de îngrijire pentru vârstnici. Iată câteva aspecte importante de luat în considerare:

1. Primii pași legali:
- Contactați primăria locală (Gemeinde) pentru a verifica zonarea și dacă este permisă schimbarea destinației clădirii
- Verificați cu autoritățile sanitare locale (Gesundheitsamt) cerințele pentru facilitățile medicale/de îngrijire
- Consultați un avocat specializat în drept medical și comercial austriac

2. Autorizații necesare:
- Licență pentru operarea unei facilități medicale/de îngrijire
- Autorizații de construcție pentru eventuale modificări ale clădirii
- Certificări de siguranță și protecție împotriva incendiilor

3. Pentru cazuri/pacienți, puteți contacta:
- Serviciile sociale locale (Sozialamt)
- Spitalele din zonă pentru colaborări
- Medicii de familie din regiune
- Casele de asigurări de sănătate (Krankenkassen)

4. Cerințe specifice:
- Angajarea personalului calificat (asistente medicale, îngrijitori certificați)
- Amenajarea spațiului conform normelor austriece pentru facilități medicale
- Implementarea unui sistem de management al calității

Vă recomand să:
1. Programați o întâlnire cu primăria locală pentru informații inițiale
2. Consultați un consultant de business specializat în domeniul medical
3. Contactați asociațiile profesionale din domeniul îngrijirii vârstnicilor din Austria

| Violleta2022 a răspuns:

Sa se interseze la uatoritatile din Austria, ca noi nu avem cum sa stim legislatia si conditiile legale care trebuiesc intrunite de o persoana care nu este cetatean austriac, dar detine o propietate in Austria.