| ___zty5 a întrebat:

Bună seara ce crema bună îmi recomandați pentru ciupercă de piele am fost la mai mulți doctori uni zic ca este micoza cutanata alți zic ca este psoriazis am încercat atâtea creme și niciun rezultat din contra a început sa îmi iasă mai multe pete am încercat și cu creme preparate și degeaba ce ma sfătuiti ca nu mai știu cu ce creme sa ma dau sa îmi treacă aceste pete. Mulțumesc pentru eventualele răspunsuri!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Daca e vorba despre Pitiriazis versicolor sau Tinea versicolor, una din cauze este starea sistemului imunitar (de obicei pitiriazis versicolor survine la pacienții cu un status imun scăzut);
Personal cred ca indiferent de ciuperca, cea mai buna abordare este sa iti cresti imunitatea si sa alcalinizezi organismul.
Apa cu lamaie in fiecare dimineata, sau o lingurita de bicarbonat cu apa, zilnic.
Elimini sau limitezi alimentele care produc aciditate: sucurile carbogazoase, carnea rosie si procesata, alimentele de tip fast-food, branzeturile, mai ales parmezanul si branzeturile fermentate, zaharurile, pestele si fructele de mare.
Multa sanatate!

| StudentLaMedicina a răspuns:

Încearcă să te speli pe zonele respective cu Nizoral 2% (Ketoconazol) de la farmacie. Spală 5 zile consecutive, apoi doar de 2 ori pe săptămână.

| ___zty5 explică (pentru StudentLaMedicina):

Mersi frumos o sa încerc și asta!

| alina2k18 a răspuns (pentru LaSteauaCareaRasarit):

Versicolor e cauzat de o ciuperca nu e boala autoimuna.

| alina2k18 a răspuns:

Micoza se trateaza greu, mergi la doctor si incearca tot felul de tratamente pana gasesti ceva ce functioneaza pentru tine, desi refuz sa cred ca ai fost la asa multi dermatologi, probabil ai incercat ce ai gasit pe netwinking
Psoriazis e boala CRONICA, autoimuna, cel mult o poti ameliora cand ai puseuri si in general medicii nu fac greseli de genul sa isi puna parafa langa diagnosticul asta si alt medic sa iti spuna ca e micoza.

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns (pentru alina2k18):

O ciuperca care are teren propice pe fondul unui sistem imunitar scazut.

| ___zty5 explică (pentru alina2k18):

La câți doctori am fost nici nu mai am încredere în iei și am folosit atâtea creme încât mi-am pierdut și speranța dar mă sperie faptul că mi se extind aceste pete am încercat toate cremele prescrise de doctori dar fără rezultat!