| Vivilica a întrebat:

Bună seara! Este cineva pe aici sa ma lamureasca cu ceva?! Fetita are 8 ani și nu i-am făcut vaccinul de 6 ani, oare sa îl facem acum? Or fi ceva probleme după el? Va rog mult un răspuns ca sunt în dubii. Mulțumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Dacă ești in dubii consulta un medic. Nu mai întreba naibii pe net.

| Ka0ru a răspuns:

Fa-i vaccinul! Nu vezi ca revin bolile eradicate precum rujeola din cauza voastra ca nu va vaccinati copiii? Mergi si fa-i vaccinurile necesare. E de datoria ta asta.

| Ilovedinero a răspuns:

Nu este nimic nici daca il faci, nici daca nu il faci.Se pare ca Ka0ru nu stie faptul ca tu, te vaccinezi sa ai grija de tine, nu de altii.Te vaccinezi in peimul rand pentru tine. Daca copilul are o imunitate buna, nu ai de ce sa iti faci griji.Si asa pentru cultura generala a celor care povestesc de vaccinuri, si le fac, ii si incurajeaza pe altii sa le faca, dar nu stiu pentru ce se vaccineaza.Vaccinul pentru varsta de 8 ani este preventiv pentru: difterie, tetanos, poliomelita si tuse convulsiva.Am vazut copii care le-au facut si cu vaccinul si inca ceva, tot pentru cultura celor care comenteaza fara sa stie, aceste boli nici macar nu se transmit. Daca fetita nu a avut pana acum stai linistita, sunt putine sanse si daca observi simptome tratamentele pot fi facute la orice varsta

| KovacsB a răspuns (pentru Ka0ru):

Nene cand faci vaccinul ai imunitate 5 ani, cand faci rujeola sau pojar ai imunitate toata viata.Toti am facut cand am fost mici.Au fost cazuri semnalate in presa de epidemie de rujeola la copii vaccinati.
Rujeola boala eradicata? Pe ce lume traiesti?