| redutzu a întrebat:

Buna seara. Îmi spune și mie cineva niste anti depresive bazate pe plante? Daca exista sau ceva care să mă pună înapoi pe gândurile sănătoase.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
| Celdrept a răspuns:

Mergi la sala și mănâncă sănătos,așa îți vei reveni daca depresia nu e serioasa, daca e serioasa cele de plante sunt apa de ploaie nu o sa te ajute, ai nevoie de pastile chimice prescrise de medici psihiatri!
Ieși pe afara, socializează, du-te la un Mall sa vizionezi un film, evita sa stai in casa și să te afunzi in mediul virtual.

| gdsjdpUAS a răspuns:

Bună! Nu exista ceva eficient pe baza de plante. Eventual ceva pentru stres care sa te mai calmeze, dar cel mai eficient, deși poate ai auzit des asta, e un paiholog care sa te ajute sa te valorizezi, din pacate restul activităților sunt doar distrageri de la depresie si ea rămâne tot acolo.
Multă sănătate!

| trophin a răspuns:

Daca te intreaba acel/aceea psiholog de ce ai nevoie de depresive? tu ce ai sa raspunzi?

| trophin a răspuns:

Anti depresive scuze

| trophin a răspuns:

Ai 14 ani ani si vrei pastile

| trophin a răspuns:

Bea un pepsi

| gdsjdpUAS a răspuns (pentru trophin):

Am observat și la alte întrebări ca răspunzi aiurea! Nu vreau sa creez tensiuni vreau doar sa te rog sa nu mai faci mișto pe problemele și pe suferința altcuiva, dacă nu ai cu ce sa îți ocupi timpul poți sa începi sa te rogi decât sa împroști cu venin acolo unde oamenii sunt disperați. Crezi ca toți acești oameni care scriu aici nu au auzit de doctori sau de alte remedii poate unii nu își permit, poate unii care sunt copii nu au părinți ok care sa ii ajute, și multe alte situații. Doar analizează-te puțin și vezi dacă e chiar necesar sa fi așa.
E doar un mic sfat, alege sa fi bun e mult mai mișto, ca de oameni rai e plină lumea și e obositor.

Bula
| Bula a răspuns:

Drumetii, in natura, impreuna cu un grup vesel.

| dullcat a răspuns:

Buna.Antidepresivele se iau in functie de ce spune medicul, deci pe el trebuie sa-l intrebi.

| trophin a răspuns (pentru gdsjdpUAS):

Scuze. bine. atunci hai sa ii dam anti depresive unui copil de 14 ani, si acum sa citeasca toate lumile, ca lumea imi scrie ca eu scriu aiurea cand un copil vrea sa ia pastile, si acel unul vine si zice si scrie ca eu sunt ala care sunt "aiurea".

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Extraveral.

| trophin a răspuns (pentru gdsjdpUAS):

Eu cand am pus o intrebare de ce nu mi s-a raspuns?
pentru ca toti/toate pun intrebari sa "se afle intreaba"... nu exista cineva care o problema adevarata. Dar ramai cu a ta.
te iubesc. bafta

| gdsjdpUAS a răspuns (pentru trophin):

Crede-ma ca mulți chiar au o problema. Stai liniștit ca nu va lua niciun copil antidepresive decât dacă ii zice medicul, ele se eliberează pe prescriptie, iar dacă medicul zice înseamnă ca are nevoie, sunt tratamente și trebuie luate ca sa nu se ajungă la chestii nasoale. Nu e nicio problema ca vrei sa schimbi lumea, doar ai grija la cum pui problema, cu mâna cu care scrii lucruri urate poți scrie și lucruri frumoase, înțelegi? Oricum fiecare face ce vrea, doar îți atragi energie negativă spre tine degeaba.

| Simpatic a răspuns:

De existat exista cu siguranta caci cei care tot promoveaza farmacia din plante, adica alea care sunt bune la orice si nu ajuta la nimic pe nimeni... stiu cum sa faca sa castige bani, insa aceste suplimente pentru tulburari psihice au randament fix ZERO

Doar medicamentele cu reteta speciala de la medicul de specialitate fac CEVA, insa nu trece direct la astea vezi care este cauza...
Fa-ti o analiza asupra vietii tale, unii se afirma depresivi dar habar nu au ce este depresia, cica este un trend acum ca toate vedetele astea de 2 lei, instagramistele astea din pix care umbla din mos in mos pentru bani, toate au depresie, n-am vazut una sa se sinucida, joaca teatru...o fac de ochii lumii stiind ca tinerii in ziua de astazi majoritatea sufera de depresie, astfel ele dandu-se ca inteleg acest lucru pentru ca il traiesc chipurile, castiga fani suplimentari si bani din asta.

Foarte multi tineri adolescenti sufera acum de depresie de la ce crezi, lipsa iesitului in aer liber si statul cu orele in deviceuri pe jocuri video sau in gura la toate depravatele si panaramele de oameni denumiti vloggeri...
Deviceurile acestea smart toate dau depresie si toate duc la izolare sociala daca sunt folosite mai mult decat trebuie!

Daca esti minor cum banuiesc discuta cu parintii tai si mergi la un cabinet a unui medic psihiatru, unul cu experienta nu te va pune la tratamente grele si dificil de dus...