| simonacreata a întrebat:

Buna seara happy intrebarea mea este despre efectul anticonceptionalelor. Acum un an am fost la un consult ginecologic, medicul ginecolog fara o analiza de sange mi-a recomandat logest. Credeti ca este o legatura intre acest tip de anticonceptionale si faptul ca am inceput sa iau in greutate? Este vorba depre vreo 6-7 kg. Inainte de a lua in greutate nu am avut niciodata probleme cu kg in plus. Mi s-a depus grasime in mod considerabil pe burta si pe solduri, putin si pe picioare. Ma simt frustrata caci mananc la fel de mult si cred ca pastilele sunt de vina. Am pofta de mancare accentuata.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Buna,

Din ceea ce spui tu, da. Este posibil. Chiar daca mananci la fel de mult, hormonii pe care ii iei deregleaza digestia si favorizeaza depunerea de grasime.

Va trebui sa mergi la doctor si sa vezi ce faci cu profilul hormonal.

Eu as lasa anticonceptionalele si as folosi altceva.

| Oana92 a răspuns:

Mai mult ca sigur exista o legatura. Antinconceptionalele au o gramada de efecte secundare sad Nu mai lua ac fara analize de sange, schimba medicul! Sanatate

| trisha88 a răspuns:

Eu n-am luat niciodata anticonceptionale dar din ceea ce am citit si am auzit de la altii aceste medicamente contin hormoni si e posibil sa te ingrasi, sper ca nu esti fumatoare ca e periculos desi uneori medicii uita sa spuna acest lucru. Poate ca ar trebuie sa faci mai multa miscare abdomen, aerobic, sala, ce crezi tu ca ti-ar place ca sa compensezi cumva efectul medicamentului ma gandesc.Nu stiu ce varsta ai dar cred ca 6-7 kg e destul de mult si e clar ca nu-ti convine cu atat mai mult cu cat n-ai avut probleme cu greutatea inainte.

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Ai facut rau ca nu ai cerut si parerea altui medic, in general, cam toate anti ingrasa.
Stopeaza medicatia si cere urgent sfatul altui medic cat mai urgent...
O zi buna sa ai happy

| Fatamuntilor a răspuns:

TOATE medicamentele au si efecte secundare.
E bine sa ceri parerea altui medic.

| peperonies a răspuns:

Este foarte probabil. anticonceptionalele sunt practic hormoni si cand incepi sa bagi hormoni sintetici in organism se deregleaza cam tot...

| simonacreata explică (pentru trisha88):

Am 23 de ani. iar de la 50 am ajuns la 57. insa am 1 m 63 iar acumularea se vede. happy