| EUgenERATION a întrebat:

Bună seara! Tatăl meu a fost operat de o mini hernie în apropierea ombilicului. Nu știu de la ce a făcut-o și nu a avut vreun simtom... S-a dus de bună voie fără să-l doară ceva. Importantă e problema care o are acum:

La a doua zi aproape, i s-a umflat pe mână locul unde a avut acul pentru perfuzie. S-a și înroșit locul, ce să îi dau. Durerile sunt relativ suportabile, aproape inexistente.

Mulțumesc pentru un răspuns!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
mariana
| mariana a răspuns:

Tatal tau a fost operat de hernie ombilicala, aceasta afectiune se face din cauza ridicaturilor si pentru faptul ca, dupa efectuarea muncii grele, s-au subtiat muschii ce sustin abdomenul.
Locul unde s-a aflat branula pentru perfuzie, se dezinfecteaza cu rivanol si se poate unge cu putina alifie de tetraciclina si deasupra se pune un pansament steril ( se gaseste la farmacie) si se lipeste cu leucoplast.
Dupa 2-3 zile se va vindeca fara probleme.
Un gand bun si multa sanatate tatalui tau si intregii familii.

2 răspunsuri:
| EUgenERATION explică (pentru mariana):

Asta am bănuit și eu și a făcut-o cam acum doi ani. N-a avut nicio durere! Dar în vreo 2-3 ani sigur ajungea la niște complicații grave! Acum se simte ca și înainte, nu-l doare nimic... Singura problema care o are e asta cu umflătura. Mărimea herniei nu era gravă, era un fel de fază de început. O recomandare bună până acum, încercăm cu ce mi-ați zis! Mulțumesc!

mariana
| mariana a răspuns (pentru EUgenERATION):

Sfatuieste-l pe tatal tau, sa aiba grija, sa nu ridice greutati si sa nu faca munca bruta pentru ca, hernia poate sa reapara. Este bine ca nu are dureri, inseamna ca, operatia a reusit si voi trebuie sa-l ajutati, sa-l protejati pana isi va reveni.