| Santinela a întrebat:

Bună seara!
Știu că sună a ceva ce nu se poate întâmpla, dar am scăzut brusc în înălțime.
Am 21 de ani, pana acum câteva luni aveam 185 de cm, acum am 180, masurat cu aceeași masuratoare*.
N-am băgat de seama și nu cred asta încă, dar prima oară a sesizat asta maica mea, acum prietenii și e foarte ciudat, nu găsesc explicații nicăieri.
Nu e doar în capul meu, se vede și când stau lângă persoane și la măsurătoare, știți cauzele?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Simți cumva că ai adoptat mai nou, o poziție COCOȘATĂ?

| StudentLaMedicina a răspuns:

De obicei se întâmplă asta persoanelor cu osteoporoză, dar la 21 de ani... Puțin probabil. Ai avut vreo fractură de curând?

| Santinela explică (pentru sierra1):

Nu sunt cocoșat.

| Santinela explică (pentru StudentLaMedicina):

Nu am avut.

| StudentLaMedicina a răspuns (pentru Santinela):

E destul de drastică scăderea în înălțime. Ar trebui să mergi la un endocrinolog în primul rând.

| ares62 a răspuns:

Teaio lasat de handbal de vreun sport ce mareste distanta dintre vertebre eu am crescut cu 3 cm an analtime cand jucam handbal

| Violleta2022 a răspuns:

Este imspoibil acesat lucru!
Cu siguranta ai folosit ori un metru rupt, ori nu s-a facut masuratoarea corect, fiindca tu singur nu te poti masura din varful capului pana la picioare, stand perfect drept.

| Mindfulness a răspuns:

Ai consumat ceva buruieni?

| gratargratar a răspuns:

Nu se poate. Te-am masurat gresit prima data. Singurele conditii pentru o astfel de scadere brusca ar fi scolioza/cifoza cu progresie rapida (adica te strambi intr-o directie sau alta) sau fracturi vertebrale (ai avea dureri atroce).
Toate celelalte patologii (degenerari, endocrine) cauzeaza scadere doar pe termen lung, si nu asa drastica.