| Durasex a întrebat:

Buna seara TPU am o intrebare am 14 ani sunt baiat si am psoriazis in cap e ca si matreata cum pot sa scap de el am avut si in alte parti ale corpului am fost la doctor si mi-au dat o crema si m-am dat si acum mi-a trecut dar mi-a aparut in cap cum pot sa scapt de el?crying

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

La copii psoriazisul scalpului apare mai rar. Ca sa-l diferentieze de alte afectiuni ale scalpului dermatologul trebuia sa trimita o proba la un laborator pentru examinare microscopica. Ar fi de preferat sa cauti un alt medic dermatolog, mai constiincios, care sa-ti faca si o analiza caci altul este tratamentul pentru psoriazisul scalpului si altul pentru, spre exemplu,"tinea capitis"( o infectie fungica, contagioasa, a pielii capului si a firului de par --- infectie care este mai probabil sa o faca un copil datorita caracterului ei molipsitor))

6 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Trebuie să urmezi tratament ori de câte ori recidivează și mai consultă și alt dermatolog.
Pa, pa.

| Durasex explică:

Pai am chestia asta pe corp de mic. am avut pe burta s-a dus pe picior si acum in cap este ca o coarja si bubite mici rosii coarja are culoarea alba e exact ca matreata si daca ma scarpin prea tare curge sange sad nu mai stiu ce sa fac ma tem sa nu se extinda pe fata :-(

| ML001 a răspuns:

De cat timp ai? A avut si un cunoscut de al meu, timp de 3-4 ani si acum mai are putin. Doar pe scalp a facut. Acum mai are in urechi si putin pe ceafa. A fost la medicul dermatolog in urma cu 3 ani si i-a dat un spray cutanat( nu mai stiu cum se numea) si un unguent Diprosalic se num. A facut tratamentul, i-a trecut cat de cat(avea pe jumatate din pielea scalpului) dar dupa ce a terminat tratamentul, i-a iesit din nou. A continuat sa se dea doar cu acel unguent si i-a trecut pe acele zone, dar dupa ce nu s-a mai dat, i-a iesit in urechi si la ceafa. Acum continua sa se dea si in aceste zone cu acel unguent. Daca folosesti acest unguent(diprosalic) si vezi ca iti trece, continua inca cateva luni sa te dai chiar daca nu mai ai mai nimic.

| Durasex explică (pentru ML001):

Multumesc pentru raspuns acesta chestie o am de cand eram mic am avut pe burta s-a dus pe picior si acum pe cap ma tem sa nu imi apara pe fata am fost la doctor aici si mi-au dat 2 creme de dimineata si seara si m-am dat pe picior mi-a trecut dar mi-a aparut in cap si nu pot sa m dau cu crema in cap straight face pentru cap trebuie sa fie ceva special 1 spray ori 1 sampon nu crema

| doctoressa a răspuns:

Din pacate, psoriazisul recidiveaza. Stresul si infectiile cutanate sunt printre principalii factori declansatori. Ar fi bine sa mergi din nou la medicul dermatolog. Pe piata exista in prezent numeroase forme de tratament pentru psoriazis, unele dintre ele avand rolul de a incetini procesul de producere a celulelor noi, iar altele de a ameliora anumite simptome ca mancarime si piele uscata. Medicul specialist va selecta un plan de tratament in functie de severitatea si gradul de extindere al psoriazisului, precum si varsta si starea generala de sanatate a pacientului. Mai multe detalii aici: http://www.i-medic.ro/......-tratament