| NicoletasiAndrei a întrebat:

Buna seara tuturor, va rog frumos ajutati-ma sa scap de obsesia ca sunt "grasa"am 50-53 de kg si eu ma vad grasa...dar multi din jurul meu imi spun ca sunt slaba, nu sunt deloc cum cred, deci pur si simplu sunt obsedata de un 1 si jumatate,de ex:"Cand ma imbrac cu blugi, rochie orice altceva nu pot, nu exista o zi in care sa nu ma uit la :bulanele mele...ma si imi spun in gandul meu ca sunt grasa si imi e frica sa mai mananc cate o bomboana dulce, ceva dulce ca zic ca sunt grasa deja si nu vreau sa ma ingras.Si prietenul meu imi spune nu esti grasa, esti slaba. Ajutati-ma, e obsesie zi de zi.crying;((

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Lola05 a răspuns:

Draga mea, calmează-te și încearcă să gândești altfel, să abordezi situația din alt unghi.
Nu știu ce să spun, dacă ești sau nu grasă, pentru că nu ne-ai spus ce înălțime ai pentru a ne face o părere orientativă.
Cu toate astea, nu are rost să te chinui așa! Tu te torturezi singură și suferi aiurea! Din moment ce lumea din jurul tău te vede slabă, tu ai o mică traumă de vezi lucrurile într-un mod diferit. Acest lucru se poate schimba, poate cu puțină consiliere psihologică și ceva bunăvoință din partea ta.
Hai să facem acum 2 scenarii.
Primul: Ești un pic plinuță. Ok. Ce faci în cazul ăsta? Te torturezi singură cu gândul ăsta? Te arunci de pe bloc pentru că nu te mai suporți? Tai venele și te spânzuri cu ele de lustră? Sau încerci să mănânci mai sănătos, să faci mișcare, să cauți haine care să te avantajeze, să pui accent pe calitățile și nu pe defectele tale? Eu aș zice că a 2-a variantă e mult mai bună decât prima! Eu și orice om normal de pe planeta asta!
Scenariul 2: Nu ești grasă, totul e în închipuirea ta, dar tu te vezi grasă. De ce? Ai auzit de anorexie? Așa gândesc fetele anorexice... Ele sunt slabe, dar mereu se văd grase și se torturează cu gândul acesta. Știi ce se întâmplă cu ele? Slăbesc. Ăsta e singurul lor scop în viață, să slăbească. Cu orice preț și din ce în ce mai mult. Odată cu kilogramele pierd și sănătatea. Se topesc pe picioare, la propriu. Începe să le cadă părul, unghiile devin din ce în ce mai fragile până cad și ele de multe ori, pielea le devine palidă și ochii încercănați. Dar ele se văd frumoase. Și se vor mai slabe. Oasele li se văd de sub stratul subțire de piele și nicio haină nu mai stă bine pe ele. Dar ele cred că asta înseamnă să arăți bine. Încep să fie din ce în ce mai bolnave și dorm din ce în ce mai mult pentru că nu mai au energie să facă nimic. Dar pentru ele nu contează, pentru că sunt slabe, deci frumoase. Încep să aibă frisoane pentru că nu li se mai poate încălzi corpul. Pielea se acoperă cu un puf fin ca să încerce să suplinească lipsa căldurii. Dar ăsta e prețul "frumuseții", nu-i nimic! Acest stil de viață poate ține câțiva ani. Și dacă nu se iau măsuri, multe dintre aceste fete mor. Da, mor! Tinere, cu întreaga viață în față. Pentru că au avut o obsesie legată de slăbit și nu au învățat să se iubească așa cum sunt.
Asta vrei să ajungi? Mă îndoiesc.
Așa că lasă obsesiile legate de grăsime și "bulane", pentru că sunt mai mult ca sigură că nu e așa, mai ales că toată lumea îți spune același lucru.
Eu zic să începi să mănânci sănătos (adică cele 3 mese pe zi, dar să eviți dulciurile, prăjelile, grăsimile, fast-food etc) și să faci mișcare, pentru că aceste lucruri te ajută foarte mult și dacă ești slabă și dacă ai câteva kg în plus. Dacă ești slabă, îți fortifici organismul și te simți mai bine, iar dacă ești ceva mai plinuță vei da jos acele kilograme și vei arăta foarte bine, dar în același timp nu îți vei pierde sănătatea.
Eu îți urez ca atunci când te uiți în oglindă să vezi o fată frumoasă, perectă așa cum este, care se gândește la sănătatea ei și își iubește corpul, care știe cum să se pună în valoare și are mulți prieteni, face o mulțime de lucruri frumoase și este apreciată pentru ceea ce este ea cu adevărat!

4 răspunsuri:
| augu123 a răspuns:

Ca sa aflii greutatea"ideala" inaltimii tale trebuie sa scazi 110 din aceasta. de ex. daca ai 50 kg ar trebui sa ai cam 1.60...

| vladv26 a răspuns:

Incearca sa nu te mai gandesti. cand iti vine gandul da-ti o palma.

| NicoletasiAndrei explică (pentru Lola05):

Multumesc din suflet pentru acest raspuns bun.O sa tin de ceea ce mi-ai spus, si nu o sa mai fiu atat de dependenta ca sunt "grasa" irosindu-mi viata degeaba uitandu.ma la mine "vai cat de grasa sunt"am un iubit aproape de 2 ani care ma iubeste asa cum sunt, si nu am de ce sa imi mai fac griji.

| Lola05 a răspuns (pentru NicoletasiAndrei):

Bravo, așa te vreau! :*