| anonim_4396 a întrebat:

Buna,simt un miros neplacut care vine din vagin, nu am nici o scurgere si nici nu ma deranjeaza nimic oare sa fie de la anticonceptionale? ca am inceput sa le iau de 10 zile si dupa ce am terminat ciclu simt mirosul asta, ce pot face?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Dacă ai făcut multe spălături vaginale în ultima perioadă, e posibil ca să se fi distrus flora vaginală :(

Îți recomand să faci un tratament cu : GynOphilus/capsule vaginale ( sau SOFTIGYN, Gyniel, etc. ) pentru REFACEREA florei vaginale.

Vezi Prospectul acestora la linkul :
http://www.irisfarm.ro/......-vaginale/

http://solartium.ro/produse.php?p=47

http://www.magazin-naturist.ro/......rea---9233

http://www.gyniel.ro/gyniel-prospect.php

Multă sănătate.

7 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Cauza poate fi multipla si numai medicul este acela de la care trebuie sa obtii raspunsul competent.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

"Mirosul neplacut care vine din vagin" NU se poate datora AC!
El se datorează igienei necorespunzătoare sau unei infecţii genitale sad

Încearcă să "insişti" pe partea cu igiena : fă duş de 2 ori pe zi ( dimineaţa şi seara ), te speli ( cu apă caldă + săpun, preferabil cu pH neutru ) în zona genitală după fiecare urinare, schimbi bichineii de 2 ori pe zi, etc. - şi, ar TREBUI să vezi "îmbunătăţiri" happy

Toate cele bune.

| darrio2007 a răspuns:

Igiena zilnica.De cel putin doua ori pe zi.

| secretlove2014 a răspuns (pentru bursuc001):

Am 2 luni de cand tot ma spal pentru ca la inceput avusem o vaginita, ok am luat tratament dupa care mi-am facut iarasi analize mi a iesit secretie vaginala grad 2 3 iar am luat tratament si iti dai seama ca zi de zi spalaturi, nu stiu ce sa mai fac!

| secretlove2014 a răspuns (pentru bursuc001):

Si sotul meu atunci cand am avut vaginita ti am spus ca i au iesit niste bubite, a luat tratament si i au trecut si acum vad ca el n are nici un simptom am ramas eu cu sechele, de la atata tratament si antibiotice, am fost chiar la 2 medici si am urmat tratamentele amadurora pentru vaginita, dra mi am distrus flora vaginala care vad ca nu si mai revine! sad atata sunt de dezamagita, vreau sa va multumesc pentru toate raspunsurile primite de la dumneavoastra!

| secretlove2014 a răspuns (pentru bursuc001):

Chiar acum iau ovule ginophylus am 3 zile,ma mai ustura putin,nu intotdeauna,si observ si eu ca nu mai am nici secretie vaginala cum aveam inainte,dar si mirosul asta nu stiu poate tot de la asta este, nu ma mananca, nu sunt rosie, doamne sper sa mi treaca intr o zi, acum o sa continui tratamentul asta cu ovule ginophyus

bursuc001
| bursuc001 a răspuns (pentru secretlove2014):

Cu plăcere!

Dacă NU mai ai mâncărimi/secreţii dubioase/iritaţii, atunci ai "scăpat" de vaginita respectivă happy

Dar, s-a distrus flora vaginală sad

Ar TREBUI să-ţi revii după tratamentul cu GynOphilus!