| DiandraJo a întrebat:

Bună, știe cineva care ar fi cauza pentru care ciclul meu menstrual vine după ce fac sex?
De exemplu azi sunt la a 23 zi, mie trebuie sa-mi vina la 30 31, întrețin raporturi sexuale și îmi vine la câteva zile.
Mai sunt fete care au problema asta?
Menționez ca am ovare polichistice.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Banuiesc ca ai o rana deschisa pe colul uterin care sangereaza dupa sex, pentru ca colul uterin este atins.
Te sfatuiesc sa mergi la investigatii ginecologice, pentru ca sangerarea intre cicluri nu este normala si nici sanatosa.
Daca este vorba de o rana pe colul uterin, atunci trebuei imediat cauterizata sau criogenizata, ca sa nu ajunga la cancer.
In orice caz, te sfatuiesc sa mergi de urgenta la ginecolog, pentru investigatii amanuntite, atat pentru boli cu transmitere sexuala cat si pentru restul ovarele tale polichistice.
Apropo, ovarele polichistice se pot rezolva natural, daca iti schimbi stilul de viata, mancand sanatos: fructe, legume si vegetale si carne doar cat podul palmei.
Eliminate total din alimentatie: zaharul, dulciurile, sucurile, snaksurile, cornurile, painea alba, salamurile, carnatii si tot ce vine in cutie sau pachet, procesate.
Se manaca simplu si natural, cu multe fructe si legume, plus cate 1 bucata de carne gatita.

| xandra0301 a răspuns:

Poate gresesc și spun prostii dar eu am citit pe undeva ca sexul ajuta la grăbirea menstruației?
Acum nu știu.

| DiandraJo explică (pentru Violleta2022):

Ideea e ca nu sângerez decât în apropierea ciclului, și în rest când am contactat e totul okay