| MARIANARusii a întrebat:

BUNA. Sunt Ana, vreau sa va spun ca de 3 zile am febra, am 10 ani. Mama spune ca trebuie sa imi bage 4 supozitoare unul dimineata, dupa amiaza, noaptea si inca o data. Puteti sa imi spuneti daca pot sa o mai las sa imi mai bage. Imi este putin rusine. Si pentru a verifica temperatura trebuie sa imi bage si un termometru in fund. Ce ar trebui sa fac? P.S nu stiu in ce pozitie sa stau pentru a baga mama mai bine supozitorul. Ma doare. Trebuie sa alunece usor sau fortat adica...cu impinsaturi rele.

Din ce se fac supozitoarele? Dau funda! Mersi!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Temperatura scade imediat daca pui sosete imbibate in otet alimentar, adica ude, peste ele punand o punga de plastic legata ca sa nu uzi patul si te culci. Otetul este cel mai bun antitermic natural.

Cat despre supozitor, cel mai usor se pune daca tu stai culcata intr-o parte cu picioarele indoite, aduse spre burtica, iar mama vine in spatele tau.
La 10 ani esti maricica, dar nu uita, mama te stie dintotdeauna si nu ai de ce sa te rusinezi de ea.
Supozitorul aluneca usor, nu doare, deci, nu-ti fa griji. Poti chiar sa-l introduci singura dar trebuie sa strangi poponetul dupa ce-l introduci si sa mergi sa te speli foarte bine pe maini cu apa si sapun, dupa aceea.

| ShakeStar2000 a răspuns:

Ana, fără limbaj vulgar

| Ioanaa230 a răspuns:

Trebuie sa stai inghemuita. Supozitoarele ajuta. Nu trebuie sa iti fie rusine am 13 ani si mama tot ea mi le baga. supozitoarele aluneca usor. Dar uneori te doare putin. Mama ta ti le mai impinge pentru a nu iesi. Supozitorul trebuie sa fie fin si usor de administrat. Mie ieri mi-a bagat mama unul.

| rudibob a răspuns:

Uite te ma la ea, nu accepta supozitor la 10 ani, in locul mamei tale iti dadeam chilotii jos, ti le puneam si ti dadeam si o bataie

| rudibob a răspuns (pentru Ioanaa230):

Mie mi-a bagat tata la 16 ani un supozitor acum

| rudibob a răspuns:

Mie acum mi-a masurat tata temperatura cu termometru rectal si nu m-a durut, din contra, de acum il las pe tata sa mi ia temp numai intrarectal

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru rudibob):

Câți ani ai? Întreb ptc și eu mi-am luat temperatura din fund și nu m-a durut, nici nu l-am simțit