| Adriana57 a întrebat:

Bună! Sunt constipata de o săptămână. Am luat 3 supozitoare cu glicerina si tot nu am ieșire afara. Ce mă sfătuiți?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| BabaOarba a răspuns:

Laxativ in prima faza, ca sa rezolvi rapid problema.

Ulterior, o alimentatie bogata in fibre, ca sa nu mai revina, sau sa se diminueze aceasta stare de constipatie. Legume, fructe, unele cereale.

6 răspunsuri:
| mi25 a răspuns:

Ulei de ricin si mananca gras, adica cu multa unsoare.

| Anonimul151 a răspuns:

Supozitoarele cu glicerina în general sunt chiar foarte bune. Probabil nu e de o firmă care ajută. Încearcă să iei supozitoare cu glicerina dar alta marca.

Mănâncă fructe ( mere, pere, prune ), multe fibre, iaurturi.

Dacă nu merge nici așa, mai ai varianta cu laxative.

| Anonimul151 a răspuns:

Legume, cereale, și chiar supe. Aceste alimente ajuta foarte mult.

| Denly a răspuns:

Laxativ

| Ilincoana a răspuns:

Fibre. Multe fibre. Ovaz, fasole, seminte de chia. Mai ales ovazul. Daca nu stii sa il faci in asa fel incat sa nu aiba gust a mancare de inchisoare, sunt pliculete mici de ovaz gatit direct de la vitalis si nu e scump happy

| mihaiimpreza a răspuns:

Poti incerca laxative pe baza de plante de la farmacie. In cel mai rau caz gasesti supozitoare cu efect laxativ si acelea merg sigur.