| VICTORTPURO a întrebat:

sunt curios daca este cineva cu aceleasi simptome ca si mine, deci la lumina zilei puternica raze solare, sau alte lumini puternice incep senzatii de parca ma impung ochii si cand ma uit la obiecte ascutite la fel, o senzatie de parca mi-ar da cu ele in ochi, mentionez ca nu stau si ma uit la aceste lumini, doar ca oricum patrunde lumina vrei nu vrei in casa s-a cand ies afara, cand pun de exemplu chipiul pe cap e ok, nu mai simt fazele astea.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CuriousStuff a răspuns:

Stai mai mult la soare si aceasta sensibilitate o sa dispara sau macar o sa se atenueze. E oarecum normal sa te doara ochii cand te uiti la o lumina puternica, cred ca pe majoritatea ne dor ochii cand e zapada afara, totul alb si e senin, e perfect normal. Insa daca o sa stai mai mult la soare, ochii tai o sa se obinuiasca cu lumina puternica si o sa te deranjeze tot mai putin.
Nu avem cea mai buna clima pentru a face asta, pentru ca de multe ori e inorat sau ploua, insa daca vrei o sa reusesti.

5 răspunsuri:
| Betty12345678 a răspuns:

E ceva normal, ochii nostri nu sunt facuti pentru lumini puternice.

| alex0297 a răspuns:

Salut!
Eu zic sa vizitezi un oftamolog, mai ales cum ai specificat de obiectele ascutite ar pute indica ceva afectiuni oculare sau de ordin neurologic/psihic.

| VICTORTPURO explică (pentru alex0297):

Multumesc pentru raspuns alex, s-a rezolvat mai demult intrebarea ) am facut vizita si oftamologului, era o chestie de la ochii prea incordati si nerelaxati, petreceam mult timp in fata calculatorului si plus lumina, totusi este interesanta si varianta ta legata de afectiune neurologica, multumesc inca odata de parere )

| alex0297 a răspuns (pentru VICTORTPURO):

Pentru putin! happy Ma bucur ca s-a rezolvat!

| Lucian_Lavinia_2000 a răspuns (pentru Betty12345678):

Asa este. cand ochii sunt expusi la lumina avem senzatia de durere de cap