| Korn1223 a întrebat:

Sunt fata, am 15 ani, inaltimea de 1, 76 m si 63 de kg. Sunt suficent de activa in sensul ca aproape zilnic ma antrenez. Mananc ok, sunt sanatoasa.

Cate calorii credeti ca reprezinta maximul pe care ar trebui sa il consum zilnic? Eu am citit pe internet ca un adolescent de varsta mea, de sex feminin trebuie sa consume in jur de 1800-2200, insa mi se pare prea mult. Mananc maxim 1500, uneori nici atat. (Mentionez ca nu ma infometez ci mananc normal)

Credeti ca e ok? Imi doresc sa ma tonifiez putin si sa arat mai bine deoarece in ultima vreme am pus mult in greutate din cauza gustarilor mele nesanatoase. Intr-un final am renuntat la dulciuri si facand un antrenament de o ora-o ora jumatate pe zi, dupa o luna si doua saptamani vad rezultate. E in regula? Ce credeti si ce sfaturi mi-ati putea oferi?

Multumesc happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| DovleacTurbat a răspuns:

Pai daca-ti calculezi caloriile si te-ai oprit la ~1500 pe zi si vezi rezultate, e ok continua. Daca vrei mai poti sa scazi 100-150 daca vrei sa mai pierzi in greutate. Orice ar fi sa nu scazi sub ~1100. Un numar fix nu ai cum sa primesti, pe net gasesti doar STANDARDE, un nr fix corespunzator tie doar tu ti-l poti afla. Cum? Experimentand, fix cum faci acum happy. Succes; ai grija la odihna, recuperare, hidratare si bineinteles alimentatia.

2 răspunsuri:
| 1231242 a răspuns:

Da,ceea ce zicitu e complet corect, asa ca bafta!

| Otto19 a răspuns:

Tine o dieta dar si gusta din placerile vieti : Pentru mai multe lasa-mi Facebook-ul tau te pot sfatui in mai multe detalii