| Anonim1124 a întrebat:

Acum o lună doamna doctor dentist mi-a pus un pansament la masea pentru a omorî nervul. M-a chemat peste 2 săptămâni sa mi-l schimbe dar nu am mai avut timp să mă duc și peste câteva zile a închis temporar cabinetul din cauza la Corona virus. Mie intre timp mi-a cazut pansamentul si ma doare rau maseaua. Nu am putut să dorm noaptea. Ce medicanet as putea sa iau pentru masea in afara de nurofen sau alte medicamente care sa afecteze ficatul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Donsavas a răspuns:

Poti incerca algocalmin pastile sau fiole ori paracetamol/parasinus. Nu afectează ficatul daca nu te stii cu probleme. Eventual poti lua hepatoprotectorul Sargenol. Poti incerca si lidocaina spray(anestezic local). Daca nu, mergi de urgență în spital sau la o clinică stomatologică de urgenta! Nu au cum sa nu te primească! Poti merge si la cabinete private. Riscul nu este mare în cazul tau cata vreme nu ai cancer sau imunitate scazuta.

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pana ce vei ajunge din nou la dentist, foloseste scobitoarea dupa fiecare mancare, dupa care clateste locul puternic cu ceai de musetel, pentru spalarea cariei si dezinfectare.

| DrBianca a răspuns:

Cam toate medicamentele se metabolizeaza in ficat, dar asta nu inseamna ca daca iei antiinflamatoare mai multe zile, ficatul va fi afectat.
Dacă ai peste 18 ani, poti incerca ketonal, solphadeine, ibuprofen de 400 mg, algocalmin (fiola de algocalmin isi face efectul foarte repede; este injectabila, dar daca nu te deranjează gustul amar, o poti bea).
Încearcă să îți suni dentistul pentru ca este cel mai în măsură să te sfătuiască ce sa iei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mănâncă pe partea cealaltă, evita băuturile fierbinți, sau foame reci.
Îți recomand algocalmin fiole, dacă ai dureri insuportabile.
Încearcă totuși sa cauți un stomatolog care are cabinetul deschis in perioada asta.
Scobitoarea nu trebuie s-o folosești dacă mănânci pe partea cealaltă. Îți agravează și mai mult situația.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

*sau foarte reci
scuze!

| FaniLuminita a răspuns:

Buna seara am fost la stomatolog si mi-a scos doi nervii si mi-a pus masa si ma doare automata ce sa fac