| andrei7815 a întrebat:

Buna, TPU! Alaltăieri a început sa ma doară foarte tare o măsea pe partea stânga și mi s-a umflat foarte tare falca. Țin sa menționez ca iau niște pastile numite augmentin de alaltăieri. Va trece de la sine dacă continui tratamentul sau este nevoie de vizita unui doctor? Va rog din suflet, noaptea nu pot sa închid un ochi din cauza durerii insuportabile pe care o am.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

Augmentinul este un antibiotic foarte puternic. Daca iei de doua zile si nu se simt modificari (macar durerea sa fi disparut), atunci e necesar sa te adresezi unui stomatolog. El iti va spune daca sa continui tratamentul sau daca se impune o interventie la cabinet care sa iti grabeasca vindecarea.
Am avut si eu astfel de probleme si am luat Augmentin o saptamana (fara sa consult doctorul). Trebuie sa ai rabdare ca antibioticul sa-si faca efectul. Problema nu dispare in 2 zile, mai ales daca ai infectie.

6 răspunsuri:
| CodrutElian1990 a răspuns:

Daca mergi la medic stomatolog, dar falca este umflata, nu-ti face nici o interventie, iti da doar antibiotice. Daca falca este umflata nu ar trebi sa te doara. Eu zic totusi sa consulti un stomatolog.

| Violleta2022 a răspuns:

Cel mai probabil este vorba de o infectie masiva, unde augumentinul este frectie la picior de lemn.
Mergi de urgenta la un stomatolog, ca infectia sa nu urce la sinusuri sau la creier ori la spital, putand sa te puna direct pe perfuzii sau pe antibiotic injectabil, care face ceva infectiei masive din corp.
Cu infectia asta nu te joci, ca risti sa mori.

| Nirvanaaa a răspuns:

Dacă augmentinul nu face fata atunci mergi la stomatolog. Infecția pare mai serioasă. Dacă era o infecție ușoară scăpai de ea ca ți-a dat antibiotic. O sa îți dea probabil un antibiotic mai tare.

| NunuNini a răspuns:

"niște pastile numite augmentin" ti le-a recomandat stomatologul? Poate faci mai rau decat este. Chiar si dupa ce se retrage infectia tot trebuie sa mergi la stomatolog pentru a rezolva problema ca sa nu se mai repete acest episod.
Apropo, cum se spunemai sus, daca e umflata nu ar trebui sa doara. Mergi la stomatolog _urgente_ chiar azi.

| andrei7815 explică (pentru dannyel86):

Durerea a dispărut în mare parte, dar fata este încă umflata și nu pot sa deschid gura complet

| dannyel86 a răspuns (pentru andrei7815):

Asa cum spuneam, tratamentul este de durata. Poti continua sa iei Augmentin, dar, daca esti nesigur sau ai nevoie de confirmare, te adresezi medicului stomatolog. Eu m-am bazat foarte mult pe acest antibiotic in momente critice si m-a ajutat de fiecare data. happy