| AndRa003L a întrebat:

Am 12 ani, o inaltime de 1.45-1.48 si 43 Kilograme. Este bine, sau trebuie sa mai dau jos cateva kilograme? Daca da, vrea niste site-uri cu diete sau exercitii, bineinteles, pentru varsta mea.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| crisbebe a răspuns:

Parerea mea ar fi ca ar trebui sa dai jos un pic pentru ca eu una am o inaltime de 1.53 cam asa si o greutate de 43 si am 14 ani si mai vreau sa slabesc cel putin 3 kg, ar trebui sa ai o greutate in jur 35-38 kg nu mai mult de 40, trebuie sa ai cu 7-10 kg mai putin decat inaltimea.
exercitii pentru slabit: http://www.youtube.com/watch?v=RqvZSbxrNDk&feature=related

http://www.trilulilu.ro/video-sport/exercitii-abdomen eu exercitiile dupa aceste 2 site-uri le-am facut aproape zilnic fara weekend si asa cand aveam chef si fara nici un regim dar aveam grija cat de cat la calorii am slabit 2 kg in 2 saptamani fara prea mult efort
eu iti mai recomand si alte exercitii dar mie mi s-au parut cam grele dar poate tu reusesti
http://www.flatbellyprogram.com/......index.html
http://www.youtube.com/watch?v=rBejzFQVgnU&feature=relmfu
si mai cauti si tu pe google exercitii pentru slabit si sigur gasesti si in ce a ce priveste dieta ar trebui sa nu mai mananci cu 4 ore inainte sa te culci(nu dupa o anumita ora ca de aici vine ora 7 ca majoritatea oamenilor se culca pe la 11)sa inerci sa reduci prajelile dulciurile(ciocolata neagra e foarte buna si nu prea ingrasa)si painea.si atunci cand ti se face foame incearca sa bei apa si nu te gandi, gaseste-ti alta activitate, eu prima oara cand am auzit ca daca beau apa nu imi mai e asa foame am zis ca e aiurea dar merge.
uite aici un site foarte bun si studiezi si tu dietele si tine-o pe cea care crezi tu de cuviinta si uite-te si la comentariile de la diete ca raspund specialisti la intrebari:
http://www.retete-slabit.net/ sunt in stanga dietele
iti mai dau si alte site-uri dar cel de sus mi se pare cel mai complex(eu am studiat toate materialele care ti le-am dat )
http://www.femei-moderne.ro/......,1041.html
si uite aici un site in care iti poti calcula cate calorii sa mananci pe zi la greutatea inaltimea si varsta ta(eu cred ca e bine sa stii)
http://www.csid.ro/calory-calculator/
Sper ca te-am ajutat, ti-am dat toate materialele mele care le-am gasit cand am vrut sa slabesc(inca vreau)si mai zic odata sunt studiate de mien toate aceste materiale si ce mi s-a parut mie mai bun ti-am dat pentru ca stiu cum e sa pui o intrebare de slabit si sa nu ti se raspunda concret ci doar superficial adica facand sport, fara mancare dupa 7 si fara grasimi si patiserie, asta-i un raspuns superficial dupa parerea mea.
chiar vreau sa pastram legatura si sa imi spui daca te-am ajutat si daca ai slabit(nu te astepta la rezultate dupa o zi)acum depinde si de organism
sfat:facand sport si slabind sani cresc si au o forma mai sanatoasa mie una de cand am inceput sa fac sport mi-au crescut si imagineaza-ti cat de frumos se vede sa fi plata si sani frumosi si sanatosi si cat de frumos o sa se vada o bluza mai mulata(pe mine m-a ambitionat cand imi puneam o bluza mulata pe mine si se vedea urat)
scuze ca am scris asa mult dar am vrut cu adevarat sa te ajut si m-am dedicat mult acestei intrebari, cum am mai zis stiu cum e sa nu ti se raspunda cu ce vrei tu.
succes

16 răspunsuri:
| Alexaaandraaa a răspuns:

La vârsta ta nu este indicat să ții diete asta îți spun sigur, sportul este cel mai bun încearcă :http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=sAyrg5SHwqA#t=0s Apucă-te de trebă, pup!

| biencuttamaa a răspuns:

Buna! Eu una cred ca este bine la vrsta ta cate Kilograme ai! Adica eu la 14 ani am 45 kg. si sunr multumita! Daca vrei sa mai slabesti, incearaca aceasta dieta: o zi mananci fructe si legume! Dar numai fructe si legume! A 2-a zi lactate! Si a3-a zi carne! Si continui asa mereu! Nu ai voie deloc nimic dulce doar in cantitati foarte mici si dupa fiecare masa bei o cana cu ceai verde, asa manacrea se va elibera pe cale naturala si nu se va mai pune nimic pe tine! Aaa! Nu ai voie grasimi, mult ulei, sucuri acidulate etc! Sper sa mearga si la tine! Si in plus este foarte sanatoasa aceasta dieta! Fundita?winking

| MsGringer a răspuns:

La inaltimea asta trebuia sa ai 35-38 de kg.Sunt pastile la plafar, se numesc super slim si costa 10 lei fiola de 6 pastile...Sunt extrem de bune.Le iei in fiecare dimineata la aceeasi ora. Eu am avut 65 de kg si am slabit 10 kg.

| WeaponGirl a răspuns:

Nu ne puteam da seama cu exactitate cum arati pentru ca asta depinde de constitutia fiecarui om, oricuml 43 de kg nu esti grasa happy si sa nu uitam ca ai doar 12 ani, e bine asa cum esti.Important e sa te simti bine inpielea ta si daca tu stii ca asa ai fost mereu, atunci nu are rost sa tii diete si mai stiu eu ce happy

| GianinaA a răspuns:

Buna! La varsta ta nu ar trebui sa te intereseze slabitul. Eu nu cred ca esti grasa, multe alte fete de varsta ta au o greutate mult mai mare decat a ta si nu au nicio problema.Dar daca totusi vrei sa slabesti nu trebuie sa tii diete, este bine si daca iesi intr-un parc la alergat. Sper ca iti este de folos sfatul meu.

| rozina36 a răspuns:

Buna. esti perfect potrivita nu trebuie sa mai slabesti daca erai grasa trebuia sa ai 50, 51 kg tu nu trebuie sa slabesti esti perfect potrivita pentru varsta ta e bine sa ai kg astea Cu, placere

| HeadShotttttt a răspuns:

Trebe sa ai cu 10 kg mai putin decat inaltimea..de ex:ai 1.50 trebuie sa ai 40 de kg.Tu ar trebui sa ai in jur de 35-38 de kg.

| AndRa003L explică (pentru MsGringer):

Pai eu sunt cam mica si mama nu ar fi de acord cu asa ceva.

| lauricigaurici a răspuns:

Eu tot 12 ani am si am 40 de kg. Eu as zice cu nu prea este normal sa ai 43 kg. Eu zic sa mai scazi. Am avut 35 kg si am ajuns pana la 45 kg si am mers la sala am alergat si am scazut. Chiar ma bucur pentru mine si sper sa faci si tu cam acest lucru. Sper ca te-am ajutat. Succes!

| crisbebe a răspuns (pentru crisbebe):

Si am uitat sa iti spun sa bei apa mai multa

| Cosmin86 a răspuns (pentru MsGringer):

Pastile al 12 ani? tu te-ai lovit la cap?

| Cosmin86 a răspuns (pentru AndRa003L):

Normal, nu iei pastile la 12 ani, de fapt nu iei pastile deloc.

| MsGringer a răspuns (pentru Cosmin86):

Nu prea ma intereseaza parerea ta.eu am spus ce am incercat asa ca...

| MsGringer a răspuns (pentru AndRa003L):

Ok.Eu ti-am spus ce am incercat si a dat rezultate:*

| Cosmin86 a răspuns (pentru MsGringer):

Foarte buna logica, cand te apuci de fumat sau de droguri recomanda-le si altora, ca doar asa ai incercat tu.

| MsGringer a răspuns (pentru Cosmin86):

Dar nu inteleg ce te bagi tu...fiecare si-a spus punctului lui de vedere.Chiar nu inteleg de ce trebuie sa intervii tu.Eu zic sa-ti vezi de treaba ta.D'aia s-a distrus site-ul asta....Chiar nu vreau sa ma cert cu tine dar e absurd stii sa te bagi peste altul.Acum in fine, vezi si tu pe viitor sa nu le mai strici buna dispozitie altora.