| ButterflyButterfly a întrebat:

Am 12 ani si jumatate. Am abdomenul "balonat" chiar foarte tare, dar nu exagerat. Fac aerobic o ora-o ora si jumatate + genofloxiuni si abdomene. Sincer imi place mult sa fac sport. Mi se pare usor si distractiv. Pot sa fac mult sport plus ca tin dieta. Urasc mancarea grasa si mai ales cele fast food. Mi se facerau cand aud de saorma si hamburger. Iack! Totusi...m-am gandit si la varianta MEDICAMENTE si CEAIURI. Credeti ca ar fi bine sa iau cateva pastile/ceaiuri ca sa slabesc mai repede? Daca da, care fi bune? M-am gandit sa fie ceva fara efect laxativ sau alte efecte mai rele. Exista ceva pentru copii sau? Am auzit de unele medicamente de slabit care le iei o vreme si daca nu le mai iei te ingrasi la loc. Deci, care mi le recomandati? As prefera sa fie ceva nu foarte scump. Sa fie sub 100 lei. Multumesc tuturor! Suces! funda+vot. kiss :-) :-D;-)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MeConstantine a răspuns:

Datrebuia sa ai mai putin. Daca te tii de exercitiile de care ti-am spus o sa mearga si mai trebuie sa faci ceva sa mananci regulat, indiferent cat mananci dar orele sa fie fixe. Masa de dimineata la o ora fixa sa zicem 8, apoi masa de pranz la doua sau unu ( fix tu le organizezi si masa de seara pana in 7. Este important sa nu mananci organizt ca organismul sa stie cand sa arda caloriile si cand sa se astepte la mancare.

6 răspunsuri:
| jeffdragos a răspuns:

Nu te ingrijora incearca sa nu papi exagerat sa faci putin sport si odata ceo sa cresti o sa slabesti ca mai stiu pe cineva care a fost in situatia ta
SUCCES!

| MeConstantine a răspuns:

Buna,
Nu stiu greutatea si inaltimea ca a zic exact ce ti-as recomanda. Ceaiuri poti sa bei tot timpul de menta sau verde ( desi la varste mici nu prea este recomandat pentru ca te poate tine treaz) si sa fii bine.
Pentru exercitii este nevoie s-a cam faci urmatoarele si cam in aceasta ordine, inainte te invata la sport astea: Mai intai iti dezmortesti mainile si picioarele prin rotirea mainilor inainte si inapoi, apoi iti misti abdomenul ca si cum ai avea un cerc in jurul lui. Te incalzezti si se dezmortesc. Pentru piciare se fac cateva genogflexiuni dupa si inca ceva care imi scapa acum( te misti cu greutatea corpului de pe un picior pe altul). Dupa ce ai incalzit astea 20 de minute se trece la abdomene 40 ca numar apoi extensii 40( adica sa te ridici pe spate nu pe fata ca la abdomene ). Un exercitiu din asta este o serie. Se fac cam doua trei serii din astea nu mai mut. Dupa ce le-ai facut si corpul este incalzit se recomanda: jogging, sau dans adica sa faci niste exercitii care iti solicita tot curpul. Nu o sa slabesti ci corpul o sa-si faca o conformatie frumoasa adica o sa arate foarte bine. Totodata pentru inaltare se recomanda 10 minute de exercitii la bara - adica te prinzi de bara si stai agatata si te ridici, astfel se alungeste corpul.

Răspuns utilizator avertizat
| buzeduulci a răspuns (pentru ButterflyButterfly):

Sala. happy
si regim.

| claudiu13421 a răspuns:

Ia nuctiviabig grinla reclama zicea ca iti dispare balonarea(eu sincer nu as crede asta)dar nu strica daca nu incerci nu?
eu nu stiu cum e sa fi balonat.mia imi place opusul. fast food si cat mai multa carnelaughing

Răspuns utilizator avertizat