| AndreiRotaru a întrebat:

Am 16 ani si 1, 73 inaltime. Mi se pare ca sunt cam mic pentru varsta mea.Alti colegi de-ai mei sunt in general mai inalti ca mine.As vrea sa stiu si eu cum sa cresc in inaltime.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Sa stii ca nu esti chiar asa mic.Fa si tu un sport care necesita inaltime. Volley, handball, basket.

| alexandraalis a răspuns:

Iti scriu valorile normale ale inaltimii la baietii.
La varsta de 16 ani: Normostaturali (adica, inaltimea normala la baietii la aceasta varsta), indici (in cm) = (intre) 165, 7 - 172, 8 si 172, 9 - 180, 0.
Tu ai o inaltime normala la varsta ta.
Am sa-ti scriu si greutatea normala in raport cu inaltimea.
Normoponderali (adica greutate normala), indici (in kg)= (intre) 51, 4-60, 2 si 60, 3-69, 0.
Pentru a verifica raspunsul poti intreba medicul de familie sau medicul si asistenta medicala de la cabinetul scolar.
(Valori nationale ale inaltimii si greutatii baietilor in varsta de la 4 la 18 ani, stabilite de laboratorul de igiena copiilor si tinerilor din institutul de igiena)
(Masurarea si intrepretarea datelor de dezvoltare fizica la prescolari si elevi - in conformitate cu ord. M.S. nr 427/1979 publicat in buletinul M.S. nr. 6/1979)
Atentie sunt valori normale ale inaltimii si greutatii la baietii cu varsta de 16 ani.

| cargodrive a răspuns:

N-ai cum sa cresti automat.Nu e ceva ce faci tu. Daca e sa fi mic esti mic daca nu mare.Cum da domnu.eu la 11 am 1.52big grin dar taicameu 2.10 si maicamea 1.85

| alexandraalis a răspuns (pentru cargodrive):

Baietii la varsta de 11 ani:
Normostaturali: indici (in cm) = 134, 0 - 142, 0 si 142, 1 - 149, 2.
Normoponderali: indici (in kg) = 27, 7 - 34, 0 si 34, 1 - 40, 3.

| adyth a răspuns:

Eh, baietii mai cresc in inaltime pana la 20 si ceva de ani nu mai stiu precis. Baschetul ajuta, dar in general sporturile astea(precum si inotul) au efect vizibil daca sunt practicate de copil. In orice caz nu esti prea mititel big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu trebuie sa te stresezi prea mult din aceasta cauza,ai o inaltime normala si, in orice caz, vei mai creste pana in jurul varstei de 19 ani. Daca-ti doresti sa faci ceva anume pentru a stimula cresterea in inaltime, practica baschetul, minimum 3 ore si jumatate pe saptamana, timp de cativa ani(3-4),sau doar pana la obtinerea rezultatelor dorite, in cazul in care le vei obtine mai repede.

| k1fighter a răspuns:

Conteaza foarte mult si geneticul. Daca parintii tai sunt medii/mici si tu vei fi la fel. Uite aici:http://www.calculator.net/height-calculator.html#