| Kush a întrebat:

Am 17 ani si 1.82 inaltime/66 kilograme.Dau funda pentru cel mai bun raspuns. Eu sunt o fire slabanoaga. Imi puteti, va rog, spune ce pot sa fac pentru a creste in masa musculara fara a mai fi si slab? Vreau sa nu fiu nici gras, nici slab, dar sa am si muschi in acelasi timp? Ce metode/regim/stil de viata ar trebui sa urmez pentru a ajunge asa? Rog seriozitate! Multumesc anticipat! P.S. Nu vreau sa iau droguri/injectabile/proteine, vreau sa fie cat mai natural. Oare vitaminele ma poate ajuta? Dau funda si vot pentru cel mai bun raspuns.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Pai proteinele sunt cele mai importante si tu fix alea nu vrei s aiei?

proteine = carne, peste, branza, oua, lactate, unele legume

Mai documenteaza-te, nu le mai pune in aceeasi categorie cu steroizi/droguri, ce naiba straight face

| Azµre a răspuns:

O alimentație echilibrată duce la o producție de hormoni echilibrată! tot odată dezvoltare armonioasă! Treci și fă înot!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Mănâncă bine!
Trebuie să încerci să mânci o gamă foarte variată de alimente,pentru a te asigura că organismul tău primeşte tot ce îi trebuie.
Puţin şi des.
Încearcă să mănânci alimente care conţin multe proteine cum ar fi peşte,carne,ouă, lapte, brânză, fasole, mazăre, conopidă, brocolli.
De asemenea, ai nevoie de carbohidraţi cum ar fi pâine, paste, cereale şi bineînţeles o mulţime de fructe, legume proaspete.
Să nu excludem mişcarea, foarte importantă, evită sedentarismul pe cât posibil.
Te pup!

| Badea_Raresh_Gabriel_1993 a răspuns:

Eu cred ca sportul este cea mai buna metoda si anume sala

| Cosmin86 a răspuns (pentru Badea_Raresh_Gabriel_1993):

Nu chiar, alimentatia e cea mai importanta. apoi odihna. ABIA APOI antrenamentul.

| Badea_Raresh_Gabriel_1993 a răspuns (pentru Cosmin86):

Vroiam sa spun ca daca te duci la sala, ai un program fix de antrenament, apoi de sala si mese fixe