| Julia3991 a întrebat:

Buna TPU! Am 20 de saptamani de sarcina și am făcut dragoste aseara cu soțul meu, la câteva ore după act am găsit o picătura de sânge pe chilot! Oare ce sa fie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

In timpul sarcinii, colul uterin este puternic vascularizat si destul de sensibil, in afara faptului ca este mai expus, fiind mai alungit.
Uneori, dupa un act sexual, se mai poate intampla sa existe spotting.

Daca medicul tau ti-a confirmat ca ai colul uterin inchis si lung, dopul gelatinos este la locul sau, nu ai antecedente de avort spontan datorate incompetentei cervicale, nu ai polipi cervicali sau alte conditii asemanatoare, atunci, in principiu, nu este un motiv de ingrijorare daca e vorba doar de cateva pete si sangerarea nu continua.
In orice caz, i-ai putea spune asta medicului tau data viitoare cand vei merge la control.

Daca prezinti conditii ce ar pune in pericol sarcina, sexul ar putea fi contraindicat.

Daca sangerarea devine abundenta sau nu se opreste, ai dureri, contractii, nu exista activitate normala din partea fatului, sau simti orice altceva ce nu ai experimentat si ti se pare iesit din comun, atunci mergi la serviciul de urgente de obstetrica-ginecologie din localitatea ta.

Multa sanatate!

5 răspunsuri:
| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Ati lovit copilul si curge sange

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate te-ai zgariat

| Emilian65 a răspuns:

Pentru liniștea ta, consulta un medic ginecolog. El este în masura sa te linisteasca de ce a apărut aceasta picătură de sange de care vorbesti.

| darrio2007 a răspuns (pentru VerginicăVacăGrasă):

Bă, ej nebun?

| Violleta2022 a răspuns:

Cand esti insarcinata sexul trebuie facut cu mare blandete, ca-n primele luni de sarcina se pot pornii hemoragii si poti pierde sarcina.