| khaori a întrebat:

Buna,TPU.
Am auzit de la o prietena ca este posibil sa faci hemoragie daca innoti in apa rece in timpul menstruatiei.
Este adevarat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| LittleHobbitLover a răspuns:

Nu e neapărat să fie rece, dacă e și fierbinte. Dar da e sigur să faci, nu e posibil e sigur. Eu știu multe cazuri.

| SoranaCs a răspuns:

In orice apa ai sta a orice temperatura dar si statul la soare iti proavoaca Hemoragie. nu este recomandat sa intri in apa in timpul menstruatiei.

| Sandrailii a răspuns:

Depinde de organismul tau.In majoritatea cazurilor, nu afecteaza menstruatia, dar e recomandabil sa nu incerci.

| vangaelis a răspuns:

In primul rand se numeste metroragie. in apa rece mai putin probabil pentru ca se face vasoconstrictie iar in apa calda vasele se dilata, iar fluxul sangvin se mareste.
In orice caz, nu este recomandat balaceala in ape pe timpul menstruatiei.

| Disharmony a răspuns:

Http://dexonline.ro/definitie/hemoragie

Bineînţeles că poţi muri din cauza unei hemoragii. Pe ce lume trăieşti?

| Agalloch a răspuns (pentru Disharmony):

Nu era nevoie să-mi dai link la definiţie. Iar eu nu m-am referit la o hemoragie internă. Şi dacă-ţi vine ciclu mai abundent crezi că mori?

| Disharmony a răspuns (pentru Agalloch):

''Ciclu mai abundent'' nu înseamnă nicidecum hemoragie (internă sau externă). Hemoragia o faci când ţi se rupe o venă, o arteră sau un capilar, din care iese sângele. Iar în funcţie de importanţa vasului sangvin rupt (http://ro.wikipedia.org/wiki/Vas_sangvin), apar complicaţiile. Şi repet, se include şi moartea.

"dacă faci hemoragie mori cumva?" - Dacă îţi tai eu jugulara cu un cuţit, ce crezi că se va întâmpla?

În fine, ce trebuie să reţii tu este că menstruaţia n-are nicio legătură cu hemoragia.

| khaori explică:

Am pus doar o intrebarewinking