| fuckName a întrebat:

Buna TPU.Am luat 5 caspule de oragometril ( 1/zi - 5 zile ), iar dupa 5 zile trebuia sa imi vina ciclul ( asta este a5a zi ) si nu imi mai vine... Este normal straight face?
Nu mi-a mai venit ciclul de aprox. 3 luni, iar acum o luna, am avut niste scurgeri maroni ce au durat 2 saptamani.
In timp ce am luat organometril am luat si omez si debridat. am 16 ani, mi-am am inceput viata sexuala...
Revenind la subiect, este normal sa nu imi vina menstruatia dupa pastile?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

În PRIMUL rând, NU ai luat "oragometril" sau "organometril" =))

Ai luat Orgametril!

Apoi, NU ai precizat dacă ai fost la un control ginecologic ( presupun că DA ) şi dacă ţi-a făcut o ecografie ovariană!

NU ai precizat nici ce "schemă de administrare" ţi-a indicat medicul.

Bănuiesc că ţi-a spus să le iei timp de ( doar ) 5 zile...

Revenind la întrebarea ta, DA, este destul de NORMAL!

În cazul în care ai făcut o ecografie şi se poate EXCLUDE un chist ovarian/ovare polichistice, atunci este vorba de o DEREGLARE hormonală severă ( deficit de progesteron )!

În această situaţie, ar fi fost INDICAT un tratament de cel puţin 10 zile - vezi şi Prospectul de la linkul :
http://www.anm.ro/_/_PRO/PRO_1685_04.06.09.pdf?anmPage=944&ID=18880

De asemenea, eu aş fi RECOMANDAT administrarea de Duphaston în locul Orgametril-ului, deoarece este mai concentrat şi mai EFICIENT!

Doza de Orgametril recomandată de medic ( 5 mg x 5 zile ) este foarte MICĂ şi de aceea NU ţi-a venit menstra încă!

Chiar şi în cazul administrării de Duphaston, ar fi fost recomandată o doză de 20 mg/zi ( timp de cel puţin 5 zile; dar, uneori, sunt necesare chiar 10-30 de zile ) - vezi Prospectul la linkul :
http://www.anm.ro/_/_PRO/PRO_2078_26.10.09.pdf?anmOrder=Sorter_dci

TREBUIE să mergi IAR la acel medic şi să-ţi prelungească tratamentul pe încă 5 zile :(
Cu toate că NU ar fi trebuit întrerupt...

Toate cele bune.

4 răspunsuri:
| fuckName explică (pentru bursuc001):

Va multumesc foarte mult.
Da, am fost la un control, si mi-a facut o ecografie, si mi-a spus ca nu este nimic de care sa imi fac griji...o sa ma duc maine din nou.
Va multumesc inca o data.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns (pentru fuckName):

Cu plăcere!

E foarte bine că NU ai chist ovarian/ovare polichistice!
Mergi la medic pentru prelungirea/schimbarea tratamentului.
Apoi, îţi va veni menstruaţia.

Pe viitor, să şti că ai un posibil deficit de progesteron, iar în momentul în care menstra întârzie mai mult de 10 zile ( ori are un aspect dubios, cum ai avut acele scurgeri maronii ), MERGI urgent la medic şi NU mai aştepţi atât!

Multă sănătate.

| fuckName explică (pentru bursuc001):

Mi-am facut un test de sarcina a iesit negativ, acum 10 zile am fost la ginecolog si nu s-a vazut nici o sarcina, si ieri am fost la ginecolog tot nu s-a vazut nici o sarcina. mi-a spus sa mai astept 2 zile si sa imi fac o ecografie la un medic specialist. ce poate fi?

bursuc001
| bursuc001 a răspuns (pentru fuckName):

Ţi-am răspuns acum, acolo unde ai postat noua întrebare happy

O seară/noapte frumoasă.