| DSD989 a întrebat:

Buna TPU am mers la urolog cu o problema, aveam usturimi dar nu aveam excretii de lichid sau sânge sau ceva, el a spus ca am Candida si mi-a spus sa tin glandul in ceai de musetel timp de 10 minute dupa sa ma dau cu o crema pe nume Triderm, am facut tratamentul deja de 3 zile si e prescris pe 7 zile, si încă nu vad nici o îmbunătățire doar ca nu mai doare cand urinez dar in rest inelul de la gland e umflat, pe mijloc e rosie, e crăpată si varful e rosu.Tratamentul e bun sau e gresit, Trebuie sa se vindece sau nu? Va rog ajutati-ma!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CuriousStuff a răspuns:

Pai daca nu te mai doare nu ti se pare ca e o imbunatatire? Iar tratamentul nu e degeaba pentru 7 zile, daca dupa 3 zile te vindecai crede-ma ca iti dadea doar 3 zile, dar ai nevoie de 7. Fa tratamentul 7 zile si doar pe urma poti sa zici daca a functionat sau nu.

3 răspunsuri:
| Jigokunokishi a răspuns:

Se poate sa dureze mai mult pana se vindeca, dar daca dupa mai multe zile nu trece probabil trebuie schimbat tratamentul. Poti incerca si sa bei ceai de Lapacho, cunosc persoane pe care le-a ajutat sa scape de candida cu asta. Si eventual sa-ti dea si medicamente, nu doar creme.

| DSD989 explică (pentru Jigokunokishi):

A spus sa nu folosesc mai mult crema decat o saptamana pentru ca se înmulțesc bacteriile dupa.

| katy a răspuns:

Tratamentul este bun.Candida este o ciuperca, unii barbati pot trai cu ea toata viata fara sa stie ca o au, nu prezinta simptome la toata lumea.Se trateaza mai greu! Urmeaza tratamentul dat de doctor si o sa treaca!