| Loonathicc a întrebat:

Am niste probleme in familie si trec printr-o perioada mai grea, sunt stresata tot timpul, ma enervez usor si din orice, nu prea mai ies din casa, dorm mult si am impresia ca o sa cad intr-o depresie. Problema e ca nu-mi vine menstruatia, insarcinata n-am cum sa fiu pentru ca sunt virgina, dar totusi nu stiu care ar putea fi cauza.
Sa fie stresul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| DreamAsk a răspuns:

Incearca sa te calmezi si sa te bucuri de ce ti-a mai ramas frumos in viata! Intrand in depresie ingreunezi si mai mult situatia celor din familia ta! Sfatul meu este sa mergi la un doctor! Asta sigur te va ajuta sa-ti rezolvi problemele! laughing Succes! Inceraca sa razi cat mai mult, asta mereu ajuta! Si daca ar fi dupa mine, cred ca daca esri cu menstruatia la inceput dureaza pana se regleaza... odata vine la inceputul luni, alta data la sfarsitul acesteia! Curaj!

| Loonathicc explică (pentru DreamAsk):

Am menstruatie de 4 ani laughing mai aveam perioade in care imi lipsea cate o luna dar incep sa ma ingrijorez.

| ladyMillion a răspuns:

Salut! In primul rand stresul si nervii nu iti fac deloc bine, indiferent de situatie.Trebuie sa te pui pe picioare, sa iti discuti problemele personale cu cineva de incredere si sa te lasi usurata.Cat despre menstruatie, chiar daca uneori nu iti vine la timp, nu este ceva foarte iesit din comun; va incepe sa se regleze dupa ce vei avea primul act sexual.Incearca sa nu te panici, si sa incerci sa discuti acest lucru cu mama ta. In cazul in care problema ta continua, cel mai bine ar fi sa consulti un medic

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună draga mea,
Eu te sfătuiesc să te destăinui unei persoane pe care tu o consideri de încredere astfel încât să te poți descărca de problemele care te frământă și să încerci să gândesți pozitiv.
Pentru a mai ieși din aceste stări desfășoară activitățile care îți fac plăcere.
Cât despre stres acesta este un factor care influențează în mod negativ menstruația.
Dacă vrei să mai vorbim scrie-mi pe TPU și cu plăcere te ajut.
Îți doresc numai bine!
Pa pa!

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!