| loryys a întrebat:

Buna TPU...
Am o colega care a ramas insarcinata.ce pastile sa ia sa piarda sarcina...asa crede ea ca e insarcinata dau funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
evenso
| evenso a răspuns:

Sa cumpara un test de sarcina, si sa faca testul dimineata din prima urina.
Daca rezultatul este pozitiv atunci sigur este insarcinata, daca este negativ poate fi vorba si de altceva.
Trebuie sa mearga la un consult ginecologic, chiar si fara parinti este posibil, restul va spune medicul dupa consultatie.

7 răspunsuri:
| Denisseq a răspuns:

Pai ar trebui sa faca un test de sarcina sau isi poate da seama daca nu-i vine menstruatia si are greturi.Cel mai bine ar fi daca ar vorbi cu un adult.

| loryys explică (pentru Denisseq):

Are doar 14 ani..parinti sunt foarte exigenti si ii este frika..sta in sat aici nu exista farmacie..alte idei ai?

evenso
| evenso a răspuns:

Daca sigur este sarcina atunci trebuie sa stie ca nu exista pastila pentru a "pierde" sarcina, singura metoda avortului este prin chiuretaj.

| loryys explică (pentru evenso):

Dar de cand a facut sex sa ingrasat 4-5 kg, sa latit in solduri + sa ingrasat asa putin in burta.ce sa fac.e prietena mea. ajuta-ma.

| Denisseq a răspuns (pentru loryys):

De cat timp a fost facut actul sexual? Eu spun sa le spuna parintilor sau unui adult in care are incredere... poate se trezeste cu un copil si dupa 3 luni nu mai poate sa faca nimic decat sa-l nasca

| loryys explică (pentru Denisseq):

Din septembrie.ce sa faca?

| LarisaDragomir a răspuns:

Din septembrie:O:O! Si a fost neprotejat? Atunci, daca da, e clar insarcinata.Se mai poate face avortul, dar repede.Bafta si sa fii langa ea!