| Elena_Puscasu_2000 a întrebat:

am o intrebare care e foarte apasatoare pentru mine. Poate suna prostesc, dar nu stiu, ma vad cam plinuta si mi-e tare frica! Am 1 metru 50, 42.500 kg, si 11 ani, este okay? Adica este okay sa am greutatea asta la varsta mea, sau gen sunt grasuta daca am greutatea asta? Dau fundita si orice vreti! Va rog!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Rd79 a răspuns:

Pai fara o poza nu iti poate spune nimeni, dar muschii cantaresc mai mult decat grasimea.

5 răspunsuri:
| Rd79 a răspuns:

E relativ ok greutatea, dar depinde si cum e distribuita pe corp.

| Elena_Puscasu_2000 explică (pentru Rd79):

Iti multumesc, eu cred ca am si oasele mai grele si muschii un picut mai tari, caci de cand am vazut ca am depasit 40 kg m-am apucat de sport, 30 x4 de genoflexiuni pe zi si 30x4 abdomene pe zi, intr-adevar rezultatele se vad, dar greutatea pare maricica, este bine la 11 ani cu aceasta greutate adica este sanatos?

| Elena_Puscasu_2000 explică (pentru Rd79):

Iti multumesc enorm in orice caz!

| Sarrya a răspuns:

Este ok, mai ales ca ai 11 ani. Corpul se dezvolta si e posibil sa iei in greutate putin, dar nu trebuie sa te apuci sa tii diete sau ceva... pentru ca se va regla automat. Poti face sport pentru tine, ca e sanatos...dar nu exagerat, bineinteles. ^^

| eckblume a răspuns:

Https://m.csid.ro/calculator-greutate-ideala - iti arata aici
E ok daca tu te simti bine si nu ai probleme de sanatate. Fetele intotdeauna isi fac probleme pentru imaginea lor corporala, dar mai important e sa fie sanatate.