| คηηє a întrebat:

Am o mare problema! Nu mi-a venit de acum doua luni. Am fost acum o luna la ginecolog mi-a dat niste pastile, in continuare nu mi-a venit. Am greturi iar seara ma simt rau, am fost din nou la ginecolog, mi-a facut un ecograf si m-a controlat si nu a vazut nimic. Ier am facut un test de sarcina si a iesit pozitiv. Problema e ca acum o luna am luat niste antibiotice pentru ca sunt racita si mi-e frica sa nu-i fi facut rau copilului. Ce sa fac, ce sa mai cred?
Funda.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| mona a răspuns:

Du-te la alt ginecolog, probabil sarcina e prea mica ca, sa fie vizibila, repeta testul, posibil ca primul test sa fi fost influentat de antibiotice

5 răspunsuri:
| SunnyDay88 a răspuns:

Pai cel mai probabil esti insarcinata. nu e bine sa iei pastilute pe timpul sarcinii dar acum depinde ce ai luat, consulta un ginecolog. unul detul de bun incat sa ti faca un test de sarcina si un ecograf inainte sa ti dea niste pastile pentru a-ti provoca menstruatia, ceea ce nu e deloc ok.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Nu poti pierde copilul doar pentru ca ai luat niste antibiotice, dar de acum sa ai grija. Uite niste sfaturi:
-mananca sanatos
-consuma multa apa
-NU fuma
-NU consuma bauturi alcoolice
-NU consuma mancaruri picante sau foarte sarate
-mergi in fiecare luna la medic pentru a afla starea bebelusului
-ai grija sa nu cazi sau sa te lovesti la burta
-NU te enerva, fii foarte calma
-sa te feresti de raceli
-de acum incolo, daca ai racit, ia doar ce iti prescrie medicul, deoarece el stie ce nu il afecteaza pe copil
-daca iti este pofta de ceva, nu ezita, mananca
-NU tine nicio dieta! Este normal sa te ingrasi pe perioda sarcinii
-sa NU ai contacte sexuale in timpul sarcinii

Mai multe sfaturi iti poate da un medic specialist. Sanatate multa si felicitari pentru copil! Sa-l pretuiesti, ca e cel mai frumos dar pe lume.
BAFTA!

| SunnyDay88 a răspuns (pentru SunnyDay88):

Daca nu s a vazut la eco... sa nu fie cumva sarcina ectopica. dar nu cred asta. eu zic sa mergi la alt medic.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Esti probabil insarcinata, iar ecografia o fi fost facuta inainte de saptamana a cincea de sarcina, cand sarcina nu este vizibila. Mai ai nevoie de o ecografie, ca sa te asiguri ca sarcina e la locul ei (o sarcina extrauterina este suspecta in situatia in care ecografia a fost facuta dupa a cincea saptamana de sarcina si nu a vazut sacul embrionar). E important ce antibiotice ai luat, multe sunt permise in sarcina. In functie de antibioticul luat si de ecografiile ulterioare, ginecologul te va invata ce ai de facut (daca poti pastra sarcina sau nu)

| คηηє explică (pentru anonim_4396):

Doctoral la care am fost mi-a dat si antibiotic si anticonceptionale. Se poate sa ii fi facut rau copilului acele anticonceptionale?