| Theea11 a întrebat:

am o mocan intrebare,pentru inceput va zic, am 15 ani si am 1.61 înălțime si 63 kg..am burta destul de mare(sunt fata) si as vrea sa slăbesc.Recent am gasit un site despre un cocktail Vita Energy,unde toata lumea il recomanda si se spune ca face minuni (va rog inainte sa imi răspundeți sa va documentați,chiar este destul de convingător) si as vrea sa il incerc si sa fac si multe exerciții, poate chiar imi va reuși.
Intrebarea mea este: credeți ca daca am 15 ani,sunt prea mica sa folosesc asemenea cocktail uri? Pe internet scrie ca este cat de cat natural si nu stiu ce sa cred,va rog citiți pe internet sa vedeti cat de convingător este.
Nu as vrea insa sa ma trezesc cu surprize,de aceea sper sa primesc un raspuns concret ca sa stiu ce sa fac. Legat strict de intrebarea mea, nu vreau răspunsuri precum "tine diete" sau "fa mult sport" pentru ca am motivele mele persoanele pentru care nu am reușit sa slăbesc datorita lucrurilor de genul..acum sunt chiar motivata! Tot ce vreau este sa nu mi dau organismul peste cap!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alinadianaaa a răspuns:

Esti prea mica sa folosesti aceste cocktailuri si ncici nu sunt indicate.Incearca sa rezolvi pe cai mai naturale cum ar fi:sa renunti sa nu mai mananci carbohidrati, sa mergi la sala(acolo antrenorul iti va da sa lucrezi partea carea te supara),, sa nu mai manci dupa ora 18.00, sa eviti sucurile acidulate, prajelile, dulciurile

Răspuns Apreciat de Editori
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Mie mi se pare complet neconvingator. NU gasesc nici un medic real care sa il recomande, numai niste analfabeti care vorbesc si scriu cu greseli, semn ca nu au nici 4 clase facute ca lumea. In plus, nu exista nici o explicatie moleculara a mecanismului de actiune, nu exista nici macar o compozitie exacta, doar niste chestii vagi. Nu are autorizatiue de medicament, nu prezinta nici un fel de studiu facut pe animale pentru a verifica siguranta, nu are studii pe voluntari publicate, nu exista nici un articol stiintific in care sa fie mentionat. Nu sunt trecute reactiile adverse si ritmul lor de aparitie. Nu exista o metoda de le raporta. Nu sunt date contraindicatiile, desi este imposibil sa nu existe, toti stim asta. In traducere, este o teapa perfecta, nu ar convinge pe nimeni care are un pic de discernamant. Daca chiar te-au convins reclamele alea care parca vand detergent de rufe, nu un medicament, consulta un psiholog, ai o problema serioasa de discernamant.
Sfatul este, desigur, nu lua asa ceva, te poate omori sau nenoroci si producatorii vor spune: nu ne intereseaza, nu intentionam sa il ia cineva, nu vedeti ca nu e testat si verificat?

6 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

1) Pe un site, pot si eu sa pun niste asa-zise pareri si recomandari. Nu ma doare mina sa scriu happy
2) Exista tehnici de marketing care te invata sa fii extrem de convingator in a vinde orice prostie.
3) La varsta ta, fiind in crestere si luind suplimente, s-ar putea sa iti dai organismul peste cap. De ce sa iti fii propriul cobai?
4) Orice medic serios te va indruma catre "fa mult sport". Nu exista scuza pentru asta. Am vazut oameni grav bolnavi in spitale carora medicii de acolo le spuneau mereu sa faca miscare, ca nici nu banuiesc ei cit de mult inseamna miscarea pentru corp.
5) Eu iau l-carnitina de nevoie. Cica e naturala. Am citit nu demult eticheta cu ce contine, si am descoperit vreo 5 "E"-uri. Convingator, nu?

| cristi202 a răspuns (pentru Brigaela):

Ei, nu e chiar o problema serioasa de discernamant. E varsta, perioada adolescentina in care crezi ca tot ce zboara se maninca. Plus ca marketingul din ziua de azi stie cum sa te atinga la "feeling" ca sa obtina rezultate bune in vinzari. Tatal meu, electrician de profesie, si electronist din pasiune, spunea ca chestia cu PestRepeller e o farsa serioasa, nu poti crea un aparat care sa alunge gindacii si soarecii. Si cu toate astea, auzirea repetata a reclamelor, ca la noi tv-ul merge acasa non-stop, a convins-o pe sotia mea, care e cadru didactic, sa cumpere, desi ii spusesem parerea tatalui meu! Si-a dat insa seama ca e o farsa cand a bagat aparatul in priza, in magazia ce o avem, ca tot se auzeau soareci care rodeau pe acolo, si pisica, vechea metoda sigura de prins soareci, tot mai prinde din cand in cand cate un soricel happy!
Sa speram insa ca ea isi va da seama la timp ca nu e asa cum vede in reclame.

Brigaela
| Brigaela a răspuns (pentru cristi202):

Dar e vorba de un medicament, caz mult mai serios, dat fiind ca te poate omori. CRed ca e o problema grava de discernamant ca un copil de varsta ei nu stie ca nu are voie sa bage in gura tot ce i se pare atragator, credeam ca asta este o chestie pe care copiii o invata inainte de a merge chiar la gradinita.

| cristi202 a răspuns (pentru Brigaela):

Da, tinind cont de faptul ca e un medicament, ai dreptate. Dar in reclama sigur nu e prezentat ca un medicament, ca ceva care are niste substante care interactioneaza cu corpul, e frumos "ambalat" in ceva atragator, fara a arata riscurile de care tu ziceai. Ea datorita reclamei nu il percepe ca pe un medicament, ci ca, cum si a zis, pe un cocktail. Si e o diferenta enorma, dar asta e vrajeala indusa de marketing, care reuseste sa ne departeze de ceea ce e cu adevarat real. Daca ei, cei de pe net ii prezentau un medicament, i se aprindea imediat beculetul si realiza ca nu e bine sa incerce orice.
Cred ca adevarul e undeva la mijloc, e si un pic de lipsa de discernamint, dar si inselarea oferita de cei ce vind orice.

Brigaela
| Brigaela a răspuns (pentru cristi202):

Din pacate, proste e cel acre cumpara, nu cel care vinde.

| cristi202 a răspuns (pentru Brigaela):

Normal. Sa cumperi ceva, fara a te informa riguros despre acel lucru, tine de prostie. Ideal ar fi sa te interesezi mai intii, si abia apoi sa cumperi, insa, de ar fi asa, de ar face toti asa, nu am mai trai intr-o societate bazata pe consum.