| alinaa765 a întrebat:

Buna TPU!
Am o nelamurire, am facut un test de ovulatie (masurarea LH-ului)in prima zi de menstruatie si a iesit pozitiv, am menstruatia regulata si imi vine la 26 de zile. Care ar putea fi cauzele? Ar putea fi o eroare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Kozi a răspuns:

Cauza pentru ce? Care este problema ta?

| Violleta2022 a răspuns:

Nu am inteles... ai facut test de ovulatie pe menstruatie?
Nu face nici un sens asta, fiindca ovulatia se produce la mijlocul perioadei dintre 2 cicluri menstruale, nicum pe ciclu!

Esti sigura ca ala era test de ovulatie?
Fiindca teste de ovulatie arata valori crescute si scazute, cand esti la ovulatie sau inainte, nicium pozitiv sua negativ.

Avand un ciclu perfect regulat de 26 de zile, ovulatia se produce la tine in ziua a 13-a.

| alinaa765 explică (pentru Violleta2022):

Buna ziua, da, era Lh test de ovulatie. Am aflat ulterior ca daca iese pozitiv dar cu o liniuta mai stearsa, inseamna ca va creste in curand Lh ul deci prin urmare cateva zile pana la
ovulatie