| ionescuandrada2000 a întrebat:

Am o problema.De duminica tot tusesc si nu ma mai opresc.Am luat Tagrenim,Eurespal si Panadol,dar nu imi trece.M-am dus la medic care mi-a dat Ibalgin, Rofedex si Zinat.Tot nu imi trece.Am mentinut tratamentul o saptamana intreaga si nu s-a vazut nicio imbunatatire.Din contra, tusesc si mai des.Am baut numai ceaiuri cu miere si 3 lingurite de miere in fiecare zi.Mi-am luat si pastile cu menta pentru gat, gandindu-ma ca mi s-a iritat gatul de la atata tuse.Ce sa fac? Dau fundita.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
mariana
| mariana a răspuns:

E posibil sa fi facut o alergie la unul din medicamentele pe care le-ai luat si ar fi bine sa incerci Claritin ori Aerius, antialergice, sa le iei dupa cum scrie in prospect.
Poti sa-ti faci urmatorul ceai, care are efect calmant in tuse: o ceapa mare, cu tot cu coaja o tai felii mai groase, o pui la fiert in 500 ml apa si cand incepe sa fiarba, pui si 5 nuci, cu coaja, sparte si fierbi ceaiul 20 de minute, dupa care i-l lasi acoperit inca 20 de minute, dupa care i-l strecori, i-l indulcesti cu miere si bei 3 cani pe zi, din 500 ml ies 2 cani, maresti proportia pentru a avea 3 cani. Ceaiul i-l bei cald bine, dar nu foarte fierbinte.
Poti sa folosesti tablete de PROPOSEPT, care se gasesc la magazinul apicol, care are efect si pentru gat dar amelioreaza si tusea.
Multa sanatate.

4 răspunsuri:
| Pikatchu a răspuns:

Incearca miere cu lamâie!

| ionescuandrada2000 explică (pentru mariana):

Multumesc mult.

| ionescuandrada2000 explică (pentru mariana):

Multumesc mult!

mariana
| mariana a răspuns (pentru ionescuandrada2000):

Cu placere, sper ca raspunsul meu te-a ajutat.
Un bun sfarsit de saptamana si multa sanatate.