| anonima188888 a întrebat:

am o problema grava.ieri cand m.am ridicat de jos m.a durut genunchiul putin cateva secunde apoi a trecut. azi cand m.am pus pe vine sa iau ceva de jos am simtit o durere mai mare tot la acelasi genunchi tot cateva secunde. acum îmi e frica sa mai merg ca imi e teama sa nu imi fuga genunchiul. e entorsa? sau ce e? ca daca e la spital nu ma pot duce din cauza covidului. tin sa mentionez ca acum mai simt doar din cand in când mici dureri in rest, nimic dar imi e frica. am 15 ani.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

" anonima188888: o problema grava...m.a durut genunchiul putin cateva secunde apoi a trecut"

poate fi ceva extrem de grav - leziune nerv sciatic - fă urgent un rmn să n-ai emoții

| anonima188888 explică (pentru sierra1):

Serios? am fost acum la o plimbare si nu m.a deranjat cu nimic... nervul sciatic parca era cu dureri de sold daca nu ma insel...

| sierra1 a răspuns (pentru anonima188888):

Mami, ia vezi tu de unde pornește nervul ăla și până unde duce!

| anonima188888 explică (pentru sierra1):

Ok. daca la mers nu ma doare deloc tot leziune din aia e? ma mai doare foarte putin daca apas tare pe partea interioara de deasupra genunchiului, oare e muschiul. nu am posibilitatea sa fac rmn acum, asta e problema:/

| sierra1 a răspuns (pentru anonima188888):

Degeaba ne intrebi, nu te puntem "scana" deci un rmn iți dă răspunsuri

| Mmn a răspuns:

Daca nu ai calcat stramb nu ai entorsa. Se mai intampla cand "pocneste" genunchiul si trece de la sine in 1-2 zile. Ai grija cand indoi genunchii, cand stai pe ei. E posibil sa se mai intample in timp. Daca nu te lasa te duci la un cabinet daca nu vrei spital