| Bianca777 a întrebat:

Am o senzatie de parca dintii de sus din fata mi se clatina. Merg destul de des la stomatolog si am o igiena buna. Poate sa fie cumva din lipsa de calciu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Tirisvald a răspuns:

Buna. Daca folosesti ata dentara, poate e din cauza ei, ai deranjat putin dintii si au loc de manevra. Daca tot mergi la stomatolog des, mentioneaza-i cu prima ocazie fenomenul.

| Maria1300 a răspuns:

Si eu am o problema asemanatoare si am aflat ca am gingiile foarte foarte sensibile. Iti recomand sa folosesti pasta de dinti pentru sensibilitate dentara(grn Lakalut) deoarece chiar ajuta.de asemenea, e foarte buna si apa de gura tot Lakalut pentru ca intareste smaltul. Nu fac reclama, ci doar iti spun din proprie experienta. happy

| GirlOnline81 a răspuns:

Esti sigura ca nu ai paradontoza?

| Stropdeploaie a răspuns:

Pai daca mergi destul de des la stomatolog.cei de acolo ce ți au spus?

| CristianaMaria a răspuns:

Probabil ai o inflamatie gingivala.m-as mira sa ai parodontoza de acum(banuind ca esti foarte tanara).ce iti recomand eu este sa tratezi gingia.listerin verde sau albastru e cea mai ok apa de gura pentru gingii si cand te speli pe dinti nu folosi doar o singura pasta.sa ai de toate felurile si folosesti zilnic alta. daca folosesti o singura pasta, dintii inceteaza sa mai reactioneze la ea, e exact ca atunci cand o bacterie capata imunitate la un medicament.deci cat mai multe paste de dinti, le alternezi (in afara de sensodyne, e cea mai slaba si proasta pasta de pe piata) plus apa de gura de vreo 2 ori pe zi pana se vindeca gingiile.de specificat ca si apa de gura folosita in exces produce candida(ciuperca) pentru ca omoara restul bacteriilor si astfel ciuperca castiga teren pentru inmultire.sunt in domeniu si lucrez cu medici stomatologi care fac parte din echipe de cercetare, inccearca asa si ai sa vezi ca o sa fie mai bine.

| Bianca777 explică (pentru GirlOnline81):

Nu am parodontoza. Gingiile nu s au retras si nu am sangerari, dureri etc.